Czy upoważnienie udzielane aplikantowi adwokackiemu przez adwokata do dokonywania czynności w ich zastępstwie (...)

Czy upoważnienie udzielane aplikantowi adwokackiemu przez adwokata do dokonywania czynności w ich zastępstwie przed sądami i innymi organami podlega opłacie skarbowej?

Prezydent Miasta Olsztyn działając na podstawie art. 14a § 1-4, art. 14b § 1, § 2 i § 7, art. 216 w zw. z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r., Dz.U. nr 8, poz. 60 z póź. zm.)

postanawia

uznać, iż upoważnienie udzielane aplikantowi adwokackiemu przez adwokata do dokonywania czynności w ich zastępstwie przed sądami i innymi organami nie podlega opłacie skarbowej.

W dniu 03.04.2007 r. do Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta Olsztyn wpłynął wniosek aplikanta adwokackiego Pana ... o wydanie wiążącej interpretacji prawnej w zakresie stosowania ustawy o opłacie skarbowej.

Porady prawne

Pytanie wnioskodawcy brzmi:

Czy upoważnienie udzielane aplikantowi adwokackiemu przez adwokata do dokonywania czynności w ich zastępstwie przed sądami i innymi organami podlega opłacie skarbowej?

Strona pisze, iż jest aplikantem adwokackim trzeciego roku przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Olsztynie i uważa, iż upoważnienie takie, udzielane aplikantowi adwokackiemu do zastępowania adwokata przed sądami i innymi organami nie stanowipełnomocnictwa i nie podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 złotych.

W odpowiedzi na wyżej postawione pytanie organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Natomiast w myśl art. 6 ustawy o opłacie skarbowej obowiązek zapłaty opłat) skarbowej powstaje od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie o którym mowa w art. 1 ust. 2 - podmiot inny niż organ administracji rządowej i samorządowej, w związku z wykonywaniem zadań z zakresu administracji publicznej.

W tak przedstawionym stanie prawnym upoważnienie udzielane aplikantowi adwokackiemu przez adwokata do dokonywania czynności w ich zastępstwie przed sądami i innymi organami nie podlega opłacie skarbowej. Samo upoważnienie udzielone aplikantowi przez adwokata nie powoduje powstania obowiązku w zapłacie opłaty skarbowej. Obowiązek taki może jedynie powstać w sytuacji gdy dokument taki zostanie złożony w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Prezydenta Miasta Olsztyn w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika