Z treści złożonego pisma wynika, że jest podatnik jest właścicielem lokalu mieszkalnego, który (...)

Z treści złożonego pisma wynika, że jest podatnik jest właścicielem lokalu mieszkalnego, który w testamencie zapisał synowi oraz innej nieruchomości, którą w testamencie zapisał drugiemu dziecku.
Pytanie podatnika: czy nabywając w spadku lokal mieszkalny, syn podatnika zapłaci podatek od spadku?

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r., Dz. U. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie przesłanym za pośrednictwem poczty dnia 20.06.2007r. ( data wpływu do urzędu 22.06.2007 r.) uzupełnione pismem przesłanym pocztą dnia 05.07.2007 r. (data wpływu do urzędu 09.07.2007 r.) w sprawie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, spadku nabytego po Pani śmierci przez Pani syna.

UZASADNIENIE

W myśl art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa z 2005 r. (t.j. z 2005 r. Dz. U. nr.8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postępowania, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4.

Porady prawne

Pismem przesłanym za pośrednictwem poczty dnia 20 czerwca 2007 r. (data wpływu do urzędu 22.06.2007 r.) zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od spadków.

Z treści złożonego pisma wynika, że jest Pani właścicielką lokalu mieszkalnego, który w testamencie zapisała synowi oraz innej nieruchomości, którą w testamencie zapisała Pani drugiemu dziecku.

Pani zdaniem, nabywając w spadku po Pani lokal mieszkalny, Pani syn nie powinien płacić podatku od spadku.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2004 r., Dz. U. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia. Natomiast art. 4a ust.1 pkt 1 tej samej ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W świetle powyższego, mimo że nabycie przez Pani syna, w drodze dziedziczenia, lokalu mieszkalnego generalnie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli Pani syn zgłosi nabycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Dotrzymanie warunku zgłoszenia skutkuje zwolnieniem z opodatkowania w podatku od spadków i darowizn niezależnie od wartości przedmiotu spadku.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby nie zgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art.14b§ 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a § 4 i art. 236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r., Dz. U. nr. 8, poz. 60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ? art. 236 § 2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu oraz określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika