Według której grupy podatkowej (pierwszej czy trzeciej) należy obliczyć wysokość podatku w w wypadku (...)

Według której grupy podatkowej (pierwszej czy trzeciej) należy obliczyć wysokość podatku w w wypadku dokonania darowizny przez biologicznego ojca na rzecz biologicznego syna, który to syn został wcześniej adoptowany (po uzyskaniu przez niego pełnoletności) przez cudoziemca?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika złożonego dnia 22.05.2006 r. i uzupełnionego pismem z dnia 05.07.2006 r. (data wpływu 06.07.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem złożonym dnia 22.05.2006 r. i uzupełnionym korespondencją z dnia 05.07.2006 r. (data wpływu 06.07.2006 r.) Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn przedstawiając następujący stan faktyczny:Podatnik jest właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 37,50 m2 położonego w K. Powyższy lokal mieszkalny zamierza podarować swojemu biologicznemu synowi tj. obecnie Panu X synowi A i B posiadającemu obywatelstwo austriackie (dawniej przed zmianą nazwiska Panu Y, synowi A i B - obywatelowi polskiemu).
W piśmie tym zaznaczył, że według odpisu aktu urodzenia wydanego przez Urząd Stanu Cywilnego Y urodzony dnia (tu data) jest synem A i B z domu C. Natomiast z aktu adopcji dziecka (tu numer) wydanego przez Sąd Okręgowy Wiedeń Śródmieście z dnia (tu data) wynika, że powyższy Sąd orzekł na mocy pisemnego aktu z dnia (tu data) przybranie w charakterze dziecka, adopcję Y przez X jako przybranego ojca, który zawarł małżeństwo z rzeczywistą matką t. j. Panią B.

Porady prawne

Podatnik pyta według której grupy podatkowej, I czy III, należy obliczyć wysokość podatku od spadków i darowizn w przypadku dokonania darowizny w/w lokalu mieszkalnego przez biologicznego ojca na rzecz biologicznego syna, który to syn został wcześniej adoptowany (po uzyskaniu przez niego pełnoletności) przez cudzoziemca?
Zdaniem Wnioskodawcy nie można w niniejszym przypadku zaliczyć obdarowanego do III grupy podatkowej. Podatek należy obliczyć zgodnie ze skalą podatkową przewidzianą dla osób zaliczanych do I grupy podatkowej. Przysposobić bowiem można osobę małoletnią, zaś w omawianym przypadku mamy do czynienia z adopcją dorosłego już człowieka, co powoduje, iż czynność tą jako niezgodną z przepisami polskiego prawa należy uznać za nieważną. Ponadto zaznacza, że z powołanego wyżej aktu adopcji wynika, że współdziałał w niniejszym procesie adopcji i wyraził na nią zgodę, co jak twierdzi jest nieprawdą.

Zgodnie z art. 120 Ordynacji podatkowej organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa.
Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) wysokość podatku od spadków i darowizn ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczany jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe (ust. 2 w/w art.).
Należy zaznaczyć, że organy podatkowe nie mają uprawnień do oceny skutków prawnych w prawie polskim powołanego aktu adopcji dziecka. Zgodnie z przepisami ustawy a dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.) taki dokument winien być zgłoszony sądowi polskiemu w celu uznania go za skuteczny na obszarze Polski. Z pisma wynika, że nic Pan nie wie o tym, aby kiedykolwiek był kierowany do sądu polskiego wniosek o uznanie w/w orzeczenia sądu austriackiego o przysposobieniu dziecka.


Na gruncie dekretu z dnia 8 czerwca 1955 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. Nr 25, poz. 151 ze zm.), znajdującego zastosowanie, gdyż adopcji dokonano w osiemdziesiątych latach, przepis art. 2 stanowi, że w księgach stanu cywilnego prowadzi się rejestrację urodzeń, małżeństw i zgonów oraz dokonuje się innych wpisów przewidzianych w obowiązujących przepisach.
Stosownie do art. 40 w/w dekretu w przypadku przysposobienia umieszcza się na marginesie aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o przysposobieniu. W wyciągach i odpisach skróconych podaje się treść aktu w postaci ostatecznej z uwzględnieniem wzmianek dodatkowych oraz z pominięciem słów, zdań lub ustępów skreślonych (art. 74 cyt. dekretu).
W załączonej kserokopii dowodu osobistego (tu numer) wydanego dnia (tu data) przez Komendanta MO, w rubryce dzieci wpisany jest syn Y ur. (tu data). Na podstawie kserokopii odpisu zupełnego aktu urodzenia (tu numer i data) wynika, że ojcem Y ur. (tu data) jest A ur. (tu data) - odpis został sporządzony w dniu (tu data).
Jak również, na podstawie uwierzytelnionej kserokopii odpisu skróconego aktu urodzenia załączonego do akt sprawy poświadczającego w dniu (tu data) zgodność odpisu z treścią aktu notarialnego (tu numer) jest Pan ojcem Pana Y.
Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy, Naczelnik tutejszego Urzędu jest zdania, że Obdarowanego należy zaliczyć do I grupy podatkowej, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn i według skali podatkowej przewidzianej dla tej grupy wyliczyć należny podatek od mającej nastąpić darowizny lokalu mieszkalnego.
A zatem stanowisko wyrażone przez Podatnika jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika