Czy sprzedaż towaru znajdującego się w składzie celnym, w stosunku do którego nie powstał jeszcze (...)

Czy sprzedaż towaru znajdującego się w składzie celnym, w stosunku do którego nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście, stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Podatnika (...) z dnia 07.10.2003 r. (data wpływu 08.10.2003 r.), wyjaśnia co następuje:

Skład celny, wolny obszar celny oraz skład wolnocłowy według ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r., Nr 75, poz. 802 ze zm.), stanowi terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Porady prawne

W przypadku jednak sprzedaży towarów dokonywanej w składzie celnym, wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym, dotyczącej towarów sprowadzonych tam z zagranicy, w stosunku do których nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, uznaje się, dla celów podatku VAT, że sprzedaż dokonywana jest poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Oznacza to, że ww. sprzedaż towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, natomiast podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Przepis art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie ma zatem zastosowania. Obowiązek podatkowy w podatku PCC ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych. W przypadku jednak gdy nabywcą rzeczy jest podmiot, który rzecz tę kupuje do przerobu lub sprzedaży, staje się on płatnikiem i obowiązany jest uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej lub wypłacenie należności od uprzedniego zapłacenia podatku (art. 10 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ww. ustawy). Za podatek nie pobrany od podatnika lub pobrany w kwocie niższej od należnej płatnik odpowiada całym swoim majątkiem, chyba że nastąpiło to z winy podatnika. Ponadto, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 i 5, ust. 2 oraz § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.), płatnicy podatku PCC obowiązani są m.in.:
- założyć i prowadzić na każdy rok podatkowy osobny rejestr podatku,
- przekazywać podatek (na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika) w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek,
- w terminie przekazywania podatku sporządzić i przesłać deklarację PCC - 2 o należnościach wpłaconych przez płatnika z tytułu podatku,
- zamieszczać adnotację o pobraniu podatku, ze wskazaniem kwoty podatku i pozycji rejestru, pod którą kwota ta została wpisana.

Tak więc, jeżeli Podatnik kupuje w składzie celnym towar do przerobu (np. cukier i przerabia go na wyroby cukiernicze) lub sprzedaży, w stosunku do którego nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów - mają zastosowanie wyżej cytowane przepisy podatkowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika