Czy cesja wierzytelności własnych zawarta pomiędzy podatnikami podatku VAT podlega podatkowi od czynności (...)

Czy cesja wierzytelności własnych zawarta pomiędzy podatnikami podatku VAT podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 01.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 07.06.2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki jest kwestia należnego podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy cesji wierzytelności.

Jak wynika z treści pisma Spółka X. zawiera umowę cesji własnych wierzytelności przenosząc na nabywcę wierzytelności zobowiązania spółki wobec jej dostawców, skutkiem czego nastąpi w tym zakresie zwolnienie z długu Spółki X. Jednocześnie obie strony zawierające umowę są podatnikami podatku od towarów i usług. Według przedstawionego stanowiska czynność taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.).

Porady prawne

Zgodnie z art. 1 ust.1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży wierzytelności jako prawa majątkowe podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 1 %, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. b. Jeżeli umowa o przeniesienie wierzytelności dokonana zostanie na podstawie przepisów art. 509 i następnych Kodeksu Cywilnego, regulujących przelew wierzytelności i przybierze postać którejkolwiek z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w szczególności umowy sprzedaży ? to będzie rodzić obowiązek uiszczenia podatku. Jednocześnie stosownie do przepisu art. 2 pkt. 4 tej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa powyżej, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niamającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. W świetle powyższego, przeniesienie praw do wierzytelności jako niematerialnych praw majątkowych jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt.1 w/w ustawy.

Wobec powyższego przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w przedmiotowym zakresie przepisy podatkowe, pozwalają stwierdzić, iż umowa cesji wierzytelności korzysta z wyłączenia z obowiązku podatkowego na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko podatnika w części dotyczącej należnego podatku od czynności cywilnoprawnych jest słuszne ponieważ nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych wobec spółki (podatnika VAT) zawierającej umowę przelewu wierzytelności (cesji) z innym podmiotem gospodarczym będącym podatnikiem podatku VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika