Czy sprzedaż nieruchomości jako zakładu spowoduje utratę zwolnienia?

Czy sprzedaż nieruchomości jako zakładu spowoduje utratę zwolnienia?

Postanowienie

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r -Ordynacja podatkowa /jedn. tekst z 2005r Dz.U. Nr 8 poz.60 z późn.zmian./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.01.2006r Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 28.07.1983r o podatku od spadków i darowizn /jedn.tekst Dz.U z 2004r Nr 142 poz.1514 z późn.zmian./ dotyczących zwolnienia przewidzianego w art.4 ust.1 pkt 10 w/w ustawy.

stwierdzam,że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawczynię:

Podatnik prowadzi zakład wytwórczy na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej pod nazwą , której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz budowa maszyn do tego celu.

Częścią składową tego przedsiębiorstwa jest nieruchomość położona w ............... składająca się z działki gruntu mającej obszaru 1100 m2 zabudowanej budynkiem i urządzeniami hydroenergetycznymi wraz z wyposażeniem.

Powyższa nieruchomość stanowiąca / zakład wytwórczy ? elektrownie wodną wraz z urządzeniami/ została nabyta przez .................. w drodze umowy darowizny od ojca akt notarialny A-nr . Na podstawie złożonego przez obdarowaną oświadczenia ,iż będzie prowadziła przedmiotowy zakład wytwórczy w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia umowy darowizny, notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego, na podstawie art.4 ust.1 pkt.10 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie pobrał podatku od wskazanej darowizny.

Ponadto nadmienia,że zamierza nadal prowadzić zakład wytwórczy zajmujący się produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz budową maszyn do tego celu, jednak chce pozyskiwać energię także z elektrowni wiatrowych.

Pytanie podatniczki: Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości opisanej wyżej położonej w ....................... naliczony zostanie podatek z tytułu darowizny otrzymanej umową darowizny akt notarialny A-nr .

Stanowisko podatniczki: Na tle istniejących okoliczności faktycznych podatniczka formułuje stanowisko,że zbycie w drodze sprzedaży darowanej nieruchomości wchodzącej w skład prowadzonego Przedsiębiorstwa , nie spowoduje zaprzestania prowadzenia zakładu, a zatem nie zaistnieją przesłanki powodujące utratę zwolnienia z podatku od otrzymanej darowizny.

Dokonując wnikliwej analizy przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie zważył co następuje:

Generalna zasadą jest, że nabycie w drodze darowizny przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art.1 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 28.07.1983r o podatku od spadków i darowizn /jedn.tekst Dz.U. z 2004r Nr 142 poz.1514 z późn.zmian./ podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątki. Jednym z nich jest zwolnienie na mocy art.4 ust.1 pkt.10 powołanej wyżej ustawy.

Stosownie do brzmienia tegoż przepisu zwalnia sie od podatku: ? nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części,pod warunkiem,że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.?

Użyty przez ustawodawcę zwrot ?zakład wytwórczy , budowlany,handlowy,usługowy? powinien być rozumiany szeroko: jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, co potwierdza również orzecznictwo /zob. m.in. Wyrok NSA z dnia 12.05.1999r sygn. Akt SA/Bk 1048/98/.

Pojęcie to koresponduje z definicją przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym , zawartą w art.55 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmując w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części /nazwa przedsiębiorstwa/,
  2. własność nieruchomości lub ruchomości w tym urządzeń,materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych /.../.

Zwolnienie wymienione w art.4 ust.1 pkt.10 ustawy o podatku od spadków i darowizn ma charakter warunkowy,dlatego dopiero ziszczenie się warunku tj. prowadzenia zakładu przez 5 lat w stanie niepogorszonym czyni je ostatecznie skutecznym.

W przypadku zrealizowania zamiaru stanowiącego przedmiot zapytania nastąpi zbycie przedmiotu darowizny otrzymanej umową darowizny akt notarialny A-nr 2547/2004 z dnia 28.07.2004r. Zatem nie zachowany zostanie powyższy warunek.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że dokonanie takiej transakcji spowoduje utratę zwolnienia i wymierzenia podatku w pełnej wysokości wg stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Ustawa przewiduje jeden wyjątek od wymogów zawartych w art.4 ust.1 pkt.10 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a mianowicie niemożność dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych.

Sytuacja taka jednak w niniejszym stanie faktycznym nie występuje.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika