Czy od nabycia przez spółkę od udziałowców (pracowników) udziału w celu ich umorzenia należy (...)

Czy od nabycia przez spółkę od udziałowców (pracowników) udziału w celu ich umorzenia należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i w jakiej wysokości, jeżeli tak to która ze stron powinna go zapłacić i jaką sporządzić deklarację podatkową?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 21.06.2007 roku (wpływ do Urzędu 26.06.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na zapytanie nr 1 dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w oparciu o uchwałę zgromadzenia wspólników i na podstawie zawartych odpowiednio umów Spółka nabyła od pracowników udziały w celu ich umorzenia. Wnioskodawca wystosował zapytanie, czy wskazana czynność podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Spółka uważa, że nabycie udziałów w celu ich umorzenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC, albowiem czynność ta nie została wymieniona w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Co więcej, nie można zakwalifikować umowy dobrowolnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia jako typowej umowy kupna­ sprzedaży. Ponadto Spółka - jako podatnik podatku VAT - argumentuje swoje stanowisko twierdzeniem, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik tut. Urzędu stwierdza co następuje:
Ustawodawca w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. (j.t. Dz. U. z 2007 r. nr 68, poz. 450) wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasada, zgodnie z która o kwalifikacji określonej czynności cywilnoprawnej decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa.

Nabycie udziałów w celu ich umorzenia nie zostało wymienione w przywołanym wyżej przepisie, natomiast podatkowi PCC podlegają umowy sprzedaży praw majątkowych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy o PCC.

Umorzenie udziału - w myśl art. 199 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.) wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawna umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział.

umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Zatem zawierając umowę zbycia udziałów w celu ich umorzenia wspólnik otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość nie może być niższa od wartości księgowej udziału. Z kolei przez umowę sprzedaży zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz , a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym w związku z art. 555 Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się również do sprzedaży praw majątkowych. Cena obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży stanowi element przedmiotowo istotny umowy sprzedaży.

Reasumując, w, przypadku określonym w art. 199 Kodeksu spółek handlowych występuje wynagrodzenie, którego nie można utożsamiać z cena. Celowe zastosowanie terminu ?wynagrodzenie' w Kodeksie spółek handlowych dowodzi, iż na gruncie tego przepisu nie chodzi o cenę w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego.

Zatem w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym nie zachodzą przesłanki opodatkowania przedmiotowej umowy, albowiem umowa sprzedaży udziałów w celu ich umorzenia nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i w związku z powyższym nie podlega temu podatkowi.

Równocześnie tut. Urząd zauważa, że zbycie udziałów w spółce z o.o. - w przedstawionym wyżej stanie faktycznym - w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stanowi zarówno dostawy towarów jak i świadczenia usług (w tym także przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych) w związku z powyższym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, dlatego nie można uznać za słuszny argument Spółki, że została spełniona hipoteza art. 2 pkt 4 lit.a ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sadem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo do wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika