Czy zgodnie z art.2 pkt.4 lit.a nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej (...)

Czy zgodnie z art.2 pkt.4 lit.a nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj.Dz.U z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... z dnia 18.04.2007 r. (wpływ do US Kwidzyn dn.19.04.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 6.04.2007 r. podatniczka dokonała zakupu lokalu mieszkalnego położonego w Kwidzynie przy ul... wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem wynoszącym 586/15182 części we własności nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, nie służące wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali.

Lokal mieszkalny został zakupiony od przedsiębiorstwa... . Powyższa czynność została sporządzona w formie aktu notarialnego A nr..../2007 w Kancelarii Notarialnej w... przed notariuszem...

Na mocy zawartego w akcie notarialnym § 5 Przedsiębiorstwo... jest zobowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu dokonanej czynności cywilnoprawnej.

Notariusz nie pobrała podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art.2 pkt.4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68 poz.450) natomiast pobrała podatek na podstawie art.7 ust.1 pkt.7 lit.a i b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej oraz kaucyjnej.

Pytanie podatniczki : Czy zgodnie z art.2 pkt.4 lit.a w/cyt. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko podatniczki: W zaistniałej sytuacji powyższa czynność nie jest objęta obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dokonując wnikliwej analizy przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie, zważył co następuje:

Stosownie do treści art.1 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają tylko te czynności cywilnoprawne, które zamieszczone zostały w zamkniętym katalogu zawartym w powołanym przepisie, m.in. umowa sprzedaży (art.1 ust.1 pkt.1 lit.a).

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, dotyczące podatników podatku VAT przewiduje norma kolizyjna zawarta w art.2 pkt.4 w/cyt. ustawy. Z literalnego brzmienia art.2 pkt.4 wynika, że umowa sprzedaży nie podlega podatkowi, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Stwierdzić przy tym należy, iż nie jest wystarczające, że stroną czynności cywilnoprawnej jest co do zasady podatnik VAT.

O wyłączeniu umowy sprzedaży spod działania przepisów ustawy decyduje wyłącznie, fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

W niniejszej sprawie mamy do czynienia ze sprzedażą lokalu mieszkalnego.

Zatem podstawową kwestią wymagającą rozważenia w świetle regulacji dotyczącej ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.) jest fakt, czy z tytułu zawarcia konkretnej umowy, w tym przypadku umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, przynajmniej jedna ze stron jest opodatkowana podatkiem VAT.

Status podatnika podatku VAT definiuje art.15 ust.1 ustawy stwierdzając, iż ?podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności?.

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i usług i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do treści art.2 ust.6 tej ustawy pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przytoczony wyżej stan prawny wskazuje, iż obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanych czynności cywilnoprawnych obciąża wyłącznie zbywcę tych towarów. W konsekwencji, przenosząc powyższe na grunt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazać należy, iż użyty przez ustawodawcę w art.2 pkt.4 ustawy zapis ?przynajmniej jedna ze stron? dotyczy tylko tych umów których istotą jest przenoszenie własności rzeczy lub praw majątkowych, gdzie nie ma znaczenia która ze stron jest podatnikiem podatku VAT (umowa zamiany). W pozostałym zakresie konsekwencje podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych w trybie przewidzianym w przywołanym przepisie zostają wyłączone tylko wówczas, gdy na zbywcy ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT. Warunkiem niezbędnym do zwolnienia czynności cywilnoprawnej od podatku od czynności cywilnoprawnych w oparciu o art.2 pkt.4 ustawy jest więc dokonanie sprzedaży przez podatnika podatku od towarów i usług, który z tytułu tej sprzedaży objęty został opodatkowaniem podatkiem VAT.

Z § 5 aktu notarialnego wynika, że lokal mieszkalny wraz z przynależnym do niego udziałem wynoszącym 586/15182 części we własności nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, nie służące wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali sprzedany został przez Przedsiębiorstwo... za cenę... zł, zawierającą podatek VAT.

Transakcja zbycia przedmiotowej nieruchomości podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak więc, zgodnie z wyżej cytowanym art.2 pkt.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawami do niego przynależnymi w opisanym stanie faktycznym nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym, stanowisko podatniczki, że czynność zawarta aktem notarialnym A nr.../2007 z dnia 06.04.2007 r. nie jest objęta obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika