Czy podatnik będzie miał obowiązek zapłaty podatku od darowizny przedsiębiorstwa dokonanej na rzecz (...)

Czy podatnik będzie miał obowiązek zapłaty podatku od darowizny przedsiębiorstwa dokonanej na rzecz żony?

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj.Dz.U z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 26.06.2007 r. (wpływ do US Kwidzyn dn. 29.06.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego we wniosku z dnia 26.06.2007 r. wynika, że podatnik prowadzi ? jako osoba fizyczna ? jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w postaci Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego z siedzibą w ... przy ul. ...

Podatnik zamierza przekazać swojej żonie w drodze darowizny w/w przedsiębiorstwo w całości (w szczególności udział w prawie własności nieruchomości, w której prowadzi Sklep, środki trwałe, towary, wierzytelności ? art. 55 (1) k.c.) a następnie zlikwidować działalność. Podatnik napisał we wniosku, że Pani ... będzie kontynować jego działalność gospodarczą i dalej prowadzić sklep, w dotychczasowym zakresie. Wszystkie przekazane jej darowizną towary, nabyte uprzednio przez podatnika, będą przeznaczone do sprzedaży. Podobnie darowane środki trwałe wykorzystywane będą w dalszym ciągu do działalności sklepu Pani ...

Pytanie podatnika :

Czy podatnik będzie miała obowiązek zapłaty podatku od darowizny przedsiębiorstwa dokonanej na rzecz żony?.

Stanowisko podatnika:

?W myśl art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

W piśmiennictwie wskazuje się na tle powyższego przepisu, iż zwolnienie zawarte w dotychczasowym art. 4 ust. 1 pkt 10 zostało pochłonięte przez art. 4a. Przepis 4a obejmuje zatem wszelkie przypadki nabycia w drodze darowizny przez osoby wymienione w ust. 1 (prof. Dr hab Leonard Etel, dr Grzegorz Liszewski artykuł 'Zmiany w konstrukcji podatku od spadków i darowizn' Przegląd Podatkowy, styczeń 2007).

Zdaniem podatnika oznaczo to, iż nabycie w drodze darowizny przez ... własności rzeczy i praw majątkowych tworzących przedsiębiorstwo podatnika zwolnione będzie z podatku od darowizn.'

Dokonując wnikliwej analizy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie, zważył co następuje:

Zgodnie z art 1 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (Dz.U. 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej między innymi tytułem darowizny.

Stosownie do przepisu wynikającego z art 5 cyt. wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych tj. w tym przypadku ciążyłby na Pani ... i powstał zgodnie z art 6 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy ? z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczegółowej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

W związku z powyższym Pan jako darczyńca nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku od darowizny przedsiębiorstwa dokonanej na rzecz żony.

Ponadto informuje się, że zgodnie z art 4a w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn:

?Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

    - zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art 6 ust 1 pkt 2-8 i ust. 2 (...).

Zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 cyt. wyżej ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego a takiej formy wymaga między innymi umowa przenosząca własność nieruchomości.

W związku z powyższym nabycie przez małżonka w drodze darowizny przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na mocy art 4a ustawy, przy spełnieniu warunków określonych ww przepisami prawa.

Z uwagi na powyższe ? stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku uznaje się za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika