Począwszy od dnia 5 grudnia 1997 r., tzn. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. (...)

Począwszy od dnia 5 grudnia 1997 r., tzn. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 ze zm.), Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki przysługuje kompetencja do wymierzania kar pieniężnych wobec podmiotów stosujących wyższe od zatwierdzonych ceny lub taryfy w odniesieniu do paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła (art. 56 ust. 2 i art. 56 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 72 Prawa energetycznego).

W odpowiedzi na Wasze pismo z dnia 11.04.2003 r. w sprawie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki Urząd Skarbowy w Sandomierzu wyjaśnia:

Umowy pożyczki podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). Obowiązek podatkowy dla tego rodzaju czynności powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklaracje w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek pobierany jest przez płatnika.

Porady prawne

Fundacja S. udziela pożyczek z przeznaczeniem na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej (utworzenie nowych stanowisk pracy). Umowy takie zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są z tego podatku. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych, co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki. Jeżeli więc zawarta została czynność zwolniona przedmiotowo z podatku, obowiązek uiszczenia podatku nie występuje.

W przypadku, gdy w umowie pożyczki zawarte zostały warunki od zaistnienia, których zależy skuteczność czynności prawnej (art. 89 K.c.) w tym wypadku - uzyskanie wpisu do hipoteki, gwarancji bankowej lub cesji z umowy ubezpieczenia- a warunki te nie zostałby spełnione, oświadczenie woli nie wywiera skutku, a umowa pożyczki staje się bezprzedmiotowa.

Reasumując powyższe, pożyczki udzielane przez Fundację S. podlegają przedmiotowemu zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu udzielania ich na cele rozpoczęcia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie umowy pożyczki, ze względu na nie spełnienie przez pożyczkobiorcę warunków zawieszających powoduje, że czynność prawna staje się nie skuteczna. Tak, więc obowiązek podatkowy w takich sytuacjach nie występuje.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika