Czy zwrócona przez agenta ubezpieczeniowego prowizja powinna pomniejszać przychód tego okresu w którym (...)

Czy zwrócona przez agenta ubezpieczeniowego prowizja powinna pomniejszać przychód tego okresu w którym dokonywany jest zwrot wynagrodzenia, niezależnie od tego w którym roku został osiągnięty przychód z tytułu zwracanej prowizji?

Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze. zm.) w odpowiedzi na Pana żądanie wniesione w dniu 14.06.2004 r. dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku wyjaśnia:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje pan usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego, nie będąc podatnikiem podatku od towarów i usług.
Prosi Pan o interpretację stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie:
1) określenia momentu zaliczenia do przychodów otrzymywanego wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz datę dokonania tego zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów,
2) określenia momentu ewidencjonowania jako korekty przychodów zwróconej przez agenta ubezpieczeniowego prowizji.
Pana zdaniem, za datę powstania przychodu należy uznać dzień, w którym otrzymano prowizję natomiast zwrócona prowizja powinna pomniejszyć przychód tego okresu, w którym dokonywany jest zwrot wynagrodzenia, niezależnie od tego w którym roku został osiągnięty przychód z tytułu zwracanej prowizji.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Stosownie do art. 14 ust. 1c w/w ustawy za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie poźniej jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty lub
- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
W świetle powyższego za datę uzyskania przychodu z tytułu prowizji w myśl art. 14 ust. 1c pkt 3 w/w ustawy należy uznać dzień w którym wystawi Pan fakturę (rachunek) za wykonane usługi, nie później jedak niż ostatni dzień miesiąca, w którym otrzyma zapłatę za wykonane świadczenie.
W przypadku gdy zwraca Pan uprzednio otrzymane wynagrodzenie prowizyjne, przychód należy pomniejszyć nie później jednak, niż w ostanim dniu miesiąca, w którym dokona Pan zwrotu wynagrodzenia.
Stosownie do § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów ża dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Zgodnie z § 19 ust. 2 w/w rozporządzenia zapisów, o których mowa w ust. 1; dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2 i 3 oraz § 30.
Zapisu zmniejszającego przychód należy dokonać, w myśl § 12 ust. 2 pkt 2 w/w rozporządzenia, ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym z uwzględnieniem postanowień § 19 w/w rozporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika