Czy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika dokonana na rzecz spadkobierców (...)

Czy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika dokonana na rzecz spadkobierców jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku G. z dnia 2.08.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko płatnika w sprawie uznania za dochód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika dokonaną na rzecz spadkobierców.

Wnioskiem z dnia 2.08.2005 r. G. zwrócił się o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny w piśmie z dnia 22.08.2005 r. uzupełniającym wniosek płatnik podał, iż zatrudniony na podstawie mianowania pracownik zmarł i zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 26.01.1982 r. ? Karta nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której przewidziano ferie, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Na podstawie art. 66 ust. 2 karty nauczyciela w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu m.in. wygaśnięcia stosunku pracy, nauczycielowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie płatnik uważa, że wypłata tego ekwiwalentu spadkobiercom nie jest już przychodem ze stosunku pracy zmarłego pracownika i tym samym nie stanowi podstawy do naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż płatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie płatnika należy stwierdzić, iż art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c. Stosownie do art. 18 ww. ustawy za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Świadczenia przysługujące pracownikowi niewypłacone do dnia jego śmierci, jako prawa majątkowe ze stosunku pracy, przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób, prawa te wchodzą do spadku. Tak wynika z art. 63 tiret 1 kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności osobom określonym w art. 3 ust.

1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy płatnik wypłaca lub stawia do dyspozycji osobie spełniającej warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, wynagrodzenie przysługujące zmarłemu pracownikowi, stanowi ono w momencie wypłaty przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, iż G. jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19 % należności niepomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Artykuł 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do wybranych wypłat należności z praw majątkowych. Kwota zaliczki ustalona według powyższych zasad podlega przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym ją pobrano wraz z deklaracją PIT-4. Po zakończeniu roku kwotę dokonanej wypłaty oraz pobranej zaliczki należy wykazać w informacji PIT-11/8B i przekazać podatnikom oraz właściwemu organowi podatkowemu w terminie do 28.02.2006 r.

Reasumując powyższe należy uznać za nieprawidłowe stanowisko płatnika w sprawie uznania za dochód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zmarłego pracownika dokonaną na rzecz spadkobierców.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika