Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwota wypłacona pracownikowi tytułem (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwota wypłacona pracownikowi tytułem dofinansowania czesnego za studia magisterskie oraz zwrot kosztów przejazdu na ww. studia? Płatnik nie udzielił pracownikowi skierowania.

Na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 8.08.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku.

Wnioskiem z dnia 8.08.2006 r. strona zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w oparciu o ustawę z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem jej miała być odpowiedź na zapytanie, czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwota wypłacona pracownikowi tytułem dofinansowania czesnego za studia magisterskie oraz zwrot kosztów przejazdu na ww. studia. Płatnik nie udzielił pracownikowi skierowania.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy uznał, iż strona jest uprawniona do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2006 r. Z. dofinansowuje swoim pracownikom czesne za studia magisterskie oraz zwraca koszty przejazdu na ww. studia. Nauczyciele nie posiadają skierowania zakładu pracy. W przedstawionym własnym stanowisku strona uznała, iż przedmiotowe dofinansowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Łączne odczytanie tego artykułu z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) prowadzi do wniosku, iż wolny od podatku dochodowego jest m.in. zwrot kosztów:

  1. przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
  2. podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
  3. opłat za naukę, pobieranych przez szkołę

i § 5 rozporządzenia także w sytuacji, gdy pracownik podejmuje naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy.

W związku z powyższym zdaniem tut. organu podatkowego kwota dofinansowania studiów magisterskich oraz zwrot kosztów przejazdu na zasadach określonych w § 4 ust. 2 pkt 1 powołanego na wstępie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.) korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika