Czy amortyzacja podatkowa środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodów, gdy nakłady na nabycie (...)

Czy amortyzacja podatkowa środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodów, gdy nakłady na nabycie tych środków trwałych zostały refundowane dotacją?

Na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 zpóźn. zm.);
  • art. 15 ust. 1 i ust. 6, art. 16 ust.1 pkt b; art. 16a ? 16m, art. 16 ust. 1 pkt 48 i art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku M. z dnia 27.12.2007r. uzupełnionego w dniach 11.01.2007r. i 14.02.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku.

Wnioskiem z dnia 27.12.2006r. uzupełnionym w dniach :11.01. 2007r. i 14.02.2007r. Strona zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedmiotem interpretacji miała być odpowiedź na zapytanie czy amortyzacja podatkowa środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodów gdy nakłady na nabycie tych środków trwałych zostały refundowane dotacją. Jak wynika z treści wniosku w miesiącu październiku 2006r. Podatnik zakupił trzy sztuki pomp z przeznaczeniem dla oczyszczalni ścieków regulując należność w miesiącu zakupu to jest w październiku 2006r. W listopadzie 2006r. Podatnik otrzymał dotację z Urzędu Miasta w P. stanowiącą refundację wydatków na zakup pomp. Otrzymana dotacja stanowi dochód wolny od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika zakupione pompy będą podlegały amortyzacji podatkowej lecz amortyzacja ta nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy uznał, iż Strona jest uprawiona do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W odpowiedzi na zapytanie należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwzględnieniem art.16.

Z normy zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika jednak, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych według zasad określonych w art.16a-16m od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na ich nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym lub zwróconych w jakiejkolwiek formie.

Odnosząc się do zapytania Podatnika należy stwierdzić, iż zakupione pompy podlegają odpisom amortyzacyjnym według zasad określonych w art. 16a-16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie jednak z cytowanym powyżej art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane od wartości początkowej, która odpowiada wydatkom poniesionym na nabycie środków trwałych zwróconym podatnikowi w formie refundacji nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy uznaje za prawidłowe stanowisko podatnika, co potwierdzono w sentencji niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika