Czy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży, których przedmiotem są (...)

Czy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, a nabywcami są podmioty mające miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP lub za granicą?

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a oraz ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 z 2000r. ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W złożonym zapytaniu Spółka wskazuje, iż przedmiotem zawieranych umów sprzedaży są rzeczy znajdujące się za granicą, zaś nabywcami są podmioty mające siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i za granicą.

W pierwszym przypadku, elementem przesądzającym o podleganiu bądź nie danej umowy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest miejsce zawarcia umowy ? gdy umowa zawarta zostaje na terytorium RP ? taka czynność sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdy zaś za granicą RP ? czynność nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, czynność taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 2 pkt. 5 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy, które w rozumieniu przepisów prawa celnego stanowią towary:

  • wprowadzone do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
  • objęte procedurą składu celnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika