Czy sprzedaż (dostawa) zespołu dworsko-parkowego (budynek wraz z gruntem) będzie zwolniona z podatku (...)

Czy sprzedaż (dostawa) zespołu dworsko-parkowego (budynek wraz z gruntem) będzie zwolniona z podatku VAT w przypadku, gdy podatnikowi dokonującemu dostawy (powiat) nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu, zaś wydatki na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w okresie przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych oraz w trakcie jego użytkowania stanowiły mniej niż 30 % wartości początkowej?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (D.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 7.06.2004 r. (wpływ 14.06.2004 r., uzupełnienie z dnia 25.06.2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje:

Zgodnie z przedstawionym przez pytającego stanem faktycznym powiat ma zamiar sprzedać w ramach procedury przetargowej nieruchomość stanowiąca własność powiatu o pow. 2,4011 ha, zabudowaną budynkiem dworku z XIX w., tworzącą wraz z parkiem zespół dworsko-parkowy, wpisany do rejestru zabytków i objęty opieką konserwatora zabytków. W ww. piśmie zwrócono się z pytaniem, czy sprzedaż (dostawa) zespołu dworsko-parkowego (budynek wraz z gruntem) będzie zwolniona z podatku VAT w przypadku, gdy podatnikowi dokonującemu dostawy (powiat) nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu, zaś wydatki na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w okresie przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych oraz w trakcie jego użytkowania, stanowiły mniej niż 30 % wartości początkowej.

Porady prawne

Zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy wynika, że dostawa towarów używanych jest zwolniona z VAT, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu, budynki, budowle bądź ich części są towarem używanym, jeśli od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat. Ponadto w przedmiotowej sprawie nie zachodzą przesłanki wyłączające ze zwolnienia dostawę budynków używanych, zawarte w ust. 6 tegoż artykułu. Reasumując, tut. organ podziela stanowisko pytającego co do zwolnienia z podatku od towarów i usług sprzedaży ww. budynku wraz z gruntem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika