dotyczy wskazania daty stanowiącej moment uzyskania przychodu z eksportu

dotyczy wskazania daty stanowiącej moment uzyskania przychodu z eksportu

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozparzeniu zapytania podatnika, informuje o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w sprawie będącej przedmiotem zapytania:

Podatnik wnosi o wskazanie daty stanowiącej moment uzyskania przychodu z eksportu nadwozia pojazdu ciężarowego, podając daty związane z procedurą eksportową. Analiza zdarzeń związanych z przekazaniem nadwozia odbiorcy zagranicznemu (data wystawienia faktury eksportowej, data wydania nadwozia z magazynu oraz data przekroczenia granicy polskiej i dostarczenia go odbiorcy zagranicznemu) wskazuje na fakt, iż miały one miejsce w tym samym miesiącu, to jest w marcu 2004 r. Wątpliwość spółki budzi data uzyskania przychodu w opisanej powyżej transakcji, gdyż prawidłowe ustalenie daty przychodu w przypadku eksportu decyduje równocześnie o prawidłowym ustaleniu dochodów lub kosztów z tytułu różnic kursowych.

Porady prawne

Odpowiadając na zapytanie spółki, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy uprzejmie wyjaśnia, iż w opisanym powyżej stanie faktycznym znajdują zastosowanie przepisy artykułu 12 ustępy 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kierując się w szczególności zapisem ustępu 3a w artykule 12 w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2004 r., należy wskazać ,w przedstawionym stanie faktycznym, jako datę uzyskania przychodów dzień wystawienia faktury (to jest 4.03.2004 r.). Do tej też daty powinna odnosić się spółka przy ustalania różnic kursowych występujących dla tej transakcji.

Prezentując powyższe stanowisko w sprawie organ podatkowy potwierdza tym samym słuszność stanowiska zajętego przez podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika