W wystąpieniu sformułowano pytanie , czy od tej jednorazowej transakcji zbywca zobowiązany jest zapłacić (...)

W wystąpieniu sformułowano pytanie , czy od tej jednorazowej transakcji zbywca zobowiązany jest zapłacić podatek VAT, czy też ? jak np. przy sprzedaży przez osobę fizyczną używanego samochodu ? pozostaje do zapłacenia podatek od czynności cywilnoprawnych ? na podstawie druku PCC ? 1?.

Stan faktyczny :

Osoba fizyczna - nie prowadząca działalności gospodarczej - zakupiła używaną linię technologiczną, którą po wyremontowaniu zamierza sprzedać. Firma, która gotowa jest odkupić maszynę jest płatnikiem podatku VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego

W pierwszej kolejności wyjaśnić należy, że wymieniona w wystąpieniu podatnika czynność cywilnoprawna t.j. sprzedaż objęta jest zakresem przedmiotowym / art.1 ust.1 pkt 1 lit.?a?/ ustawy z dn.9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych / Dz.U.nr 86, poz.959 z późn.zm./, dlatego też - co do zasady - jej dokonanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie powołanego aktu prawnego / art.3 ust.1 pkt 1 /.

Porady prawne

Wyjątek od tej reguły m.in. przewiduje norma kolizyjna zawarta w art.2 pkt 4 ustawy.

Stosownie do powołanego zapisu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Kwestią wymagającą rozważenia jest więc w omawianej sprawie status zbywcy linii technologicznej w świetle zapisów ustawy o podatku od towarów i usług .

Zgodnie z definicją zawartą w art.15 ust.1 ustawy z dn.11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz.U. nr 54 , poz.535 / podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Zatem jednorazową dostawę towarów uznaje się za działalność gospodarczą w przypadku, gdy towary będące jej przedmiotem zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży, a w momencie realizacji dostawy / sprzedaży / podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie.

Jeżeli w omawianej sprawie przesłanki art.15 wystąpią, tym samym sprzedający linię technologiczną ? mając status podatnika podatku VAT - będzie opodatkowany podatkiem VAT lub będzie z niego zwolniony, to wyłączone zostaną konsekwencje podatkowe wynikające z regulacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - wobec zapisu powołanego powyżej art.2 pkt 4 .

W sytuacji odwrotnej ? gdy zbywca linii technologicznej nie uzyskuje statusu podatnika podatku od towarów i usług - do przedmiotowej sprzedaży będą miały zastosowanie regulacje ustawy z dn.9 września 2000r.

Powyższe oznacza ? z uwagi na zasadę solidarnej odpowiedzialności - niezbędność zrealizowania przez strony umowy sprzedaży wymogów art.10 ust.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprowadzających się do złożenia, bez wezwania organu podatkowego, deklaracji / PCC-1/ oraz obliczenia i wpłacenia podatku wg stawki 2% w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, przy czym postawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa przedmiotu umowy / art.6 ust.1 pkt 1 lit.?c? i ust.2 ? 4 oraz art.7 ust.1 pkt 1lit ?a? ustawy /.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika