Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


10.2.2006

Czy należy się podatek od spadków i darowizn od zmarłych, którzy nabyli nieruchomość przez zasiedzenie?

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PO/005-2/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PO/005-2/06
Autor:Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach
Słowa kluczowe: nabycie nieruchomości zasiedzenie
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy należy się podatek od spadków i darowizn od zmarłych, którzy nabyli nieruchomość przez zasiedzenie?

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie wynika, że zgodnie z Postanowieniem Sądu z dnia ... Sygn akt ... zmarli małżonkowie nabyli poprzez zasiedzenie nieruchomość. Wnioskodawczyni zwraca się z zapytaniem, czy należy się podatek od spadków i darowizn od zmarłych, którzy nabyli nieruchomość przez zasiedzenie.

Jej zdaniem podatek od zmarłych nie należy się.

Oceniając powyższe stanowisko w zakresie podatku od spadków i darowizn należy stwierdzić, że jest ono prawidłowe. Punktem wyjścia do niniejszej interpretacji jest analiza art. 21 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa ( j.t Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), która nawiązuje do dwóch występujących w polskim systemie prawa sposobów powstawania zobowiązań podatkowych. Jednym z nich jest powstawanie z mocy prawa tj. wskutek zaistnienia zdarzenia, z którym przepisy wiążą powstanie takiego zobowiązania, drugim wskutek doręczenia decyzji wymiarowej organu podatkowego, w której treści następuje ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego. W drodze wydania decyzji powstają przede wszystkim niektóre zobowiązania stanowiące dochód samorządu terytorialnego. Decyzje ustalające wysokość zobowiązania podatkowego dotyczą zobowiązań w podatku od spadków i darowizn ( podatek odnosi się wyłącznie do osób fizychnych). Datą powstania takiego zobowiązania jest dzień doręczenia tej decyzji; wydanie ( i doręczenie) decyzji musi być poprzedzone postępowaniem podatkowym prowadzonym w sprawie zobowiązania podatkowego objętego następnie taką decyzją. Ze względu na fakt, że zgodnie z Postanowieniem Sądu z dnia ... sygn akt ... osoby zmarłe nabyły przez zasiedzenie nieruchomość, zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn nie powstanie ze względu na brak możliwości przeprowadzenia postępowania podatkowego, wydania decyzji ustalającej wysokośc tego zobowiązania i doręczenia decyzji osobom zmarłym.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 9
  • 9
  • 8
  • 0
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Mirosława

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z uzyskanej opinii, gdyż w bardzo przystępny i wyczerpujący sposób odpowiada na moje zapytanie. Dziękuję !
  • Teresa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za udzieloną odpowiedz, opinia ta pozwoliła mi na podjęcie działań w nurtującej mnie sprawie - bardzo dziękuję
  • Wiesław

    ocena usługi:

  • Mirosław

    ocena usługi:

    Opinia w pełni wyjaśniła, potwierdziła mi moje stanowisko w sprawie z jaką zwróciłem się do serwisu, a o to właśnie mi chodziło. Dziękuję i z pewnością skorzystam w przyszłości.
  • jolanta

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona i polecam.
  • Wioletta

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za fachową pomoc w rozwiązaniu mojego problemu i rzetelne podejście zarówno do sprawy jak i terminu odpowiedzi na pismo Polecam Państwa Firmę
  • Joanna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i wyczerpująca odpowiedz. Dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Fantastyczna opcja dla wszystkich mieszkających za granicą. Polecam! Opinia była wyczrpująca i dała jasną odpowiedź na moje pytanie.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Opinia została wydana profesjonalnie i w ustalonym terminie. Polecam każdemu.
  • Joanna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z uslug kanelarii. Bardzo profesjonalne i szybkie podejście do mojej sprawy oraz pomoc w jej rozwiązaniu. Polecam każdemu skorzystanie z usług Porad prawnych.
  • Jarek

    ocena usługi:

    Zrozumiale wytłumaczone . dziękuję
  • Przemysław

    ocena usługi:

  • Agnieszka

    ocena usługi:

  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca, obszerna, pomocna i bardzo fachowa opinia na zadane pytania
  • ryszard

    ocena usługi:

    jestem zadowolony




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane