Zapytanie Spółki dotyczyło: rozstrzygnięcia czy wypłacenie przez spółkę komandytowo-akcyjną (...)

Zapytanie Spółki dotyczyło: rozstrzygnięcia czy wypłacenie przez spółkę komandytowo-akcyjną udziału w zysku stanowi źródło przychodu podatkowego wspólnika będącego sp. z o.o.?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 04.09.2006 r. (doręczony do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 09.10.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 20.10.2006 r. (data wpływu: 25.10.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania numer 6stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia o sposobie opodatkowania osoby prawnej - wspólnika spółki osobowej (spółki jawnej, spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej) podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Według opisu stanu faktycznego Wnioskodawca zamierza zakładać wspólnie z innymi podmiotami (osobami fizycznymi i prawnymi) spółki osobowe, a ściślej trzy ich rodzaje: spółki jawne, spółki komandytowe lub spółki komandytowo-akcyjne. Spółki te mają być zakładane dla prowadzenia działalności deweloperskiej, którą Wnioskodawca dotychczas prowadził w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zamiar dopuszczenia osób trzecich do przedsięwzięć inwestycyjnych wynika z potrzeby pozyskania kapitału.

Spółka zwróciła się do Organu podatkowego o wskazanie czy wypłacenie przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy (inaczej podział zysku spółki) stanowi źródło przychodu podatkowego Wnioskodawcy.

Podatnik formułuje stanowisko, że dochody (przychody) uzyskiwane przez spółkę z o.o. z tytułu dywidendy otrzymanej od spółki komandytowo-akcyjnej będą opodatkowane jak wszystkie inne przychody spółki z o.o. z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną, tj. na podstawie art. 5 ust. 1 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PDOP.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PDOP, przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek: cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy PDOP przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. W myśl ust. 2 tego przepisu zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje, że wypłacenie przez spółkę komandytowo-akcyjną dywidendy, tj. wypłaty zysku, stanowi przychód podatkowy tak dla komplementariusza, jak i dla akcjonariusza. Przychód ten będzie u jednych i u drugich opodatkowany według tej samej zasady, identycznej jak dla innych spółek osobowych, w myśl której przychody i koszty poniesione przez spółkę komandytowo-akcyjną będą rozliczane u jej wspólnika proporcjonalnie do posiadanego przez nich udziału w zyskach i stratach spółki. W literaturze przedmiotu trafnie podnosi się, że dywidendy otrzymane przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie są dywidendami z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a więc nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od dywidend. Oznacza to, iż dochód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej jest co prawda opodatkowany na takich zasadach, jak dochód komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej, jednakże nie podlega on zaliczkowemu opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego, a obowiązek podatkowy dotyczy wyłącznie dywidendy wypłaconej akcjonariuszowi na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowa i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego ? w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika