Zapytanie Spółki dotyczyło: rozstrzygnięcia kwestii czy w sytuacji wniesienia do spółki z ograniczoną (...)

Zapytanie Spółki dotyczyło: rozstrzygnięcia kwestii czy w sytuacji wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tytułem wkładu niepieniężnego prawa użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego na rzecz udziałowca przez organy jednostki samorządu terytorialnego, powstaje dla udziałowca prawo do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z objęciem udziałów w zamian za aport?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 02.04.2007 r. (data wpływu: 06.04.2007 r.) , w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia kwestii czy w sytuacji wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tytułem wkładu niepieniężnego prawa użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego na rzecz udziałowca przez organy jednostki samorządu terytorialnego, powstaje dla udziałowca prawo do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z objęciem udziałów w zamian za aport na podstawie art. 15 ust. 1j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą PDOP.

Porady prawne

Według opisu stanu faktycznego Podatnik w 1990 r. uzyskał na podstawie decyzji Urzędu Wojewódzkiego prawo użytkowania wieczystego gruntów. Przed zawarciem ww. umowy Spółka wybudowała na przedmiotowych gruntach budynki, przeznaczając na to własne środki. Decyzją Stron Spółka została zwolniona z pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste, która została niejako potrącona z powstałymi dla niej wierzytelnościami z tytułu pokrycia kosztów zabudowania cudzego gruntu. Opłatę roczną za użytkowanie wieczyste ustalono w wysokości 3% wartości gruntu. Podatnik informuje, że opłata ta była waloryzowana w ten sposób, że Spółka otrzymywała decyzje, w których Organ określał wysokość opłaty po uwzględnieniu zmieniającej się w czasie wartości gruntu. W 2002 r. Spółka wprowadziła prawo użytkowania wieczystego gruntów do ksiąg rachunkowych ujmując je w bilansie po stronie aktywów. Za wartość początkową przyjęto wartość gruntu ustaloną przez organ jednostki samorządu terytorialnego w decyzji wydanej dla potrzeb określenia bieżącej opłaty rocznej. Ww. prawo użytkowania wieczystego Podatnik wniósł do spółki kapitałowej w zamian za udziały. Z tytułu objęcia udziałów Spółka ustaliła przychód w wysokości ich wartości nominalnej, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy PDOP. W ocenie Podatnika równocześnie nabył On prawo do ustalenia kosztów uzyskania tego przychodu zgodnie z art. 12 ust. 1j ustawy PDOP, tj. w wartości odpowiadającej wartości początkowej, po jakiej wprowadził użytkowanie wieczyste gruntów do ksiąg w 2002 r.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy PDOP przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy PDOP w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Zgodnie z art. 16c pkt 1 ustawy PDOP amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów - zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Art.16g ust. 1 ustawy PDOP za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:
1) w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,
1a) w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a,
2) w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia,
3) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
4) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej,
5) w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 10b - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

W świetle zacytowanych przepisów w przedstawionym stanie faktycznym Spółka nie poniosła wydatków, które podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy PDOP, a więc wydatków, które pozostają w związku z przychodem w postaci objętych udziałów w spółce kapitałowej. Wbrew twierdzeniom Podatnika, koszty te nie mogą być ustalone w wartości odpowiadającej wartości gruntu ? bez znaczenia pozostaje czy wzięto za podstawę wartość gruntu z dnia przekazania gruntu do użytkowania wieczystego, czy wartość gruntu zaktualizowaną przez właściwy organ po uwzględnieniu zmiany siły nabywczej pieniądza ? ponieważ Podatnik nie nabył gruntu od województwa, a tylko uzyskał jego użytkowanie wieczyste. W sytuacji pierwotnego nabycia prawa użytkowania wieczystego, tj. ustanowienia takiego prawa przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego na rzecz uprawnionego, wartość prawa mierzy się de facto wysokością wynagrodzenia należnego właścicielowi gruntu, a przyjmującego postać tzw. pierwszej opłaty i opłat rocznych, których wysokość jest reglamentowana ustawowo ? art. 72 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 Nr 261, poz. 2603). Ponieważ ww. opłaty podlegają na bieżąco zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów użytkownika wieczystego ? na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy PDOP ? nie mogą po raz wtóry obniżać przychodu do opodatkowania powstałego w związku z objęciem udziałów w zamian za przeniesienie prawa użytkowania wieczystego na ?emitenta udziałów?. Równocześnie w takim stanie faktycznym nie istnieją jakiekolwiek inne wydatki poniesione przez Podatnika na nabycie lub za korzystanie z prawa użytkowania wieczystego, które nie zostały w kosztach podatkowych uwzględnione i które mogłyby uczestniczyć w kreowaniu wartości początkowej użytkowania wieczystego podlegającej zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy PDOP. Zauważyć bowiem trzeba, że ustawodawca zrelatywizował ww. wartość początkową w szczególności do ceny nabycia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, która również posiada definicję ustawową.

I tak, w myśl art. 16 ust. 3 ustawy PDOP za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (...). Ponieważ w świetle powyższych ustaleń, w sytuacji nabycia użytkowania wieczystego bezpośrednio od właściciela gruntu, wynagrodzeniem należnym w zamian są tylko i wyłącznie ustawowo określone opłaty za użytkowanie wieczyste, które podlegają zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco, w sytuacji wniesienia tego prawa aportem do spółki kapitałowej, nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy PDOP. Użytkownik wieczysty nie poniósł bowiem żadnych nierozliczonych wydatków, które mogłyby się złożyć na wartość początkową, o której mowa w art. 16g ust. 1 i ust. 3 ustawy PDOP, a to jest warunkiem dopuszczalności ustalenia kosztów podatkowych na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy PDOP.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowa i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego ? w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika