Bank udzielił kredytobiorcy kredytu na działalność gospodarczą, którego zabezpieczenie stanowiły (...)

Bank udzielił kredytobiorcy kredytu na działalność gospodarczą, którego zabezpieczenie stanowiły pojazd, weksel a następnie hipoteka przymusowa. Kredytobiorca od kilku lat przebywa poza granicami kraju i nie prowadzi działalności gospodarczej (reprezentuje go pełnomocnik, który jest jednocześnie ustanowionym przez komornika zarządcą nieruchomości). W uzupełnieniu wniosku Bank poinformował tut. Urząd, iż nie jest mu wiadome czy kredytobiorca wyrejestrował swoją działalność gospodarczą, jednak obecnie pod zarejestrowanym adresem nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Natomiast kredyt w dalszym ciągu jest kredytem udzielonym na działalność gospodarczą - nie uległ żadnemu przeklasyfikowaniu.
W związku z możliwością sprzedaży nieruchomości i związanym z tym przynajmniej częściowym odzyskaniem długu, Bank zwraca się z pytaniem czy w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)- zwanej dalej ustawą o pdof, umorzony kredyt i odsetki od tego kredytu stanowią dla kredytobiorcy dochód podlegający opodatkowaniu.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Banku z dnia 14 marca 2007 r., Nr pisma Ldz.1/03/2007, przekazany za pismem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 11 kwietnia 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16 kwietnia 2007 r.), uzupełniony pismem przesłanym w formie faxu 17.05.2007 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, dotyczącego umorzenia kredytu i odsetek od kredytu stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Bank udzielił kredytobiorcy kredytu na działalność gospodarczą, którego zabezpieczenie stanowiły pojazd, weksel a następnie hipoteka przymusowa. Kredytobiorca od kilku lat przebywa poza granicami kraju i nie prowadzi działalności gospodarczej (reprezentuje go pełnomocnik, który jest jednocześnie ustanowionym przez komornika zarządcą nieruchomości). W uzupełnieniu wniosku Bank poinformował tut. Urząd, iż nie jest mu wiadome czy kredytobiorca wyrejestrował swoją działalność gospodarczą, jednak obecnie pod zarejestrowanym adresem nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Natomiast kredyt w dalszym ciągu jest kredytem udzielonym na działalność gospodarczą - nie uległ żadnemu przeklasyfikowaniu.

W związku z możliwością sprzedaży nieruchomości i związanym z tym przynajmniej częściowym odzyskaniem długu, Bank zwraca się z pytaniem czy w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)- zwanej dalej ustawą o pdof, umorzony kredyt i odsetki od tego kredytu stanowią dla kredytobiorcy dochód podlegający opodatkowaniu.

Zdaniem Banku umorzenie:
1)kredytu u kredytobiorcy stanowi przychód podlegający opodatkowaniu,
2)należnych odsetek od kredytu u kredytobiorcy nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Odnosząc się do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanowiska Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Bank udzielił kredytu osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o pdof, przychodem z takiej działalności jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 6, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Powołany jako wyjątek od powyższej zasady ust. 3 pkt 6 stanowi, iż do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się kwoty stanowiącej równowartość umorzonych zobowiązań, w tym także umorzonych pożyczek (kredytów), jeżeli umorzenie zobowiązań związane jest z postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego. W świetle powyższych przepisów umorzony przez Bank kredyt, przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej, będzie przysporzeniem majątkowym podatnika - dłużnika i będzie dla niego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej w momencie umorzenia kredytu.

Natomiast kwestię umorzonych odsetek regulują przepisy art. 14 ust. 3 pkt 2 i art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o pdof. Z treści powołanych przepisów wynika, że odsetki stają się przychodem dla wierzyciela dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów u dłużnika w momencie ich zapłacenia. W przypadku ich umorzenia odsetki takie nie stanowią u dłużnika kosztów uzyskania przychodów a u wierzyciela przychodów. Zatem fakt umorzenia przez Bank należnych odsetek będzie dla podatnika-dłużnika podatkowo obojętny, a umorzona kwota odsetek nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 powołanej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika