Zapytanie Spółki dotyczyło rostrzygnięcia: czy odsetki od pożyczek lub kredytów, (...)

Zapytanie Spółki dotyczyło rostrzygnięcia: czy odsetki od pożyczek lub kredytów, które Spółka zaciągnie na nabycie bądź objęcie udziałów lub akcji innych spółek powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia, czy dopiero w chwili odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji - w myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 15.09.2006 r. (data wpływu: 20.09.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia czy odsetki od pożyczek lub kredytów, które Spółka zaciągnie na nabycie bądź objęcie udziałów lub akcji innych spółek powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia, czy dopiero w chwili odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji - w myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą PDOP.

Porady prawne

Według opisu stanu faktycznego Podatnik planuje nabyć (zakupić od poprzedniego udziałowca/akcjonariusza) lub objąć (nowo wykreowane w wyniku zawiązania spółki lub podwyższenia kapitału zakładowego) udziały lub akcje w innych spółkach kapitałowych. W celu sfinansowania tego przedsięwzięcia Spółka zaciągnie oprocentowane pożyczki lub kredyty.

Na tle takiego stanu faktycznego Wnioskodawca formułuje stanowisko, że wydatki na spłatę odsetek od pożyczek lub kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów lub akcji są związane z ogólną działalnością gospodarczą Podatnika, nie zaś z konkretnym przychodem, dlatego powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia. Zdaniem Spółki odsetki od pożyczek/kredytów, którymi został sfinansowany zakup udziałów/akcji nie stanowią wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy PDOP, ponieważ nie są wydatkami bezpośrednio przeznaczonymi na nabycie udziałów lub akcji.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie potwierdza stanowisko Podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 zd. 1 ustawy PDOP Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy PDOP koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy PDOP nie uważa sie za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
W literaturze przedmiotu podnosi się, że odsetki zapłacone od pożyczek bądź kredytów, z których zostało sfinansowane nabycie udziałów lub akcji nie są wydatkami, co do których zostało przewidziane w art. 16 ust.

1 pkt 8 ustawy PDOP, iż będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów dopiero w sytuacji i w dacie odpłatnego zbycia udziałów lub akcji. Zawarte w powołanym przepisie pojęcie ?wydatki na nabycie lub objęcie? udziałów/akcji musi być wiązane wyłącznie w wydatkami, które z czynnością nabycia udziałów/akcji wiążą się w sposób bezpośredni, tj. bez ich poniesienia nie doszłoby do przejścia praw do udziałów/akcji z poprzednika na następcę lub do wykreowania praw w postaci udziałów/akcji na rzecz wspólnika; a są nimi: cena płacona za udziały/akcje, opłata notarialna, prowizje maklerskie. Odsetki od pożyczek lub kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów/akcji, chociaż nie są ?wydatkami na nabycie lub objęcie? udziałów/akcji, to jednak są wydatkami, które w sposób pośredni związane są z procesem ich nabywania ? są zapłatą za pożyczkę/kredyt, z których sfinansowana została cena nabycia/objęcia. Z tego powodu traktowane są jako ponoszone w celu osiągania przychodów i jako takie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Moment tego zaliczenia należy wyznaczyć zgodnie z art. 15 ust. 4 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy PDOP, tj. w dacie rzeczywistej zapłaty odsetek. Jak bowiem słusznie podniósł Podatnik, odsetek tych nie można powiązać z żadnym konkretnym przychodem, ale trzeba je odnieść do przychodów z działalności gospodarczej w ogóle.
Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowa i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego ? w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika