Czy w związku z wejściem Spółki na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych koszty związane (...)

Czy w związku z wejściem Spółki na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych koszty związane z przygotowaniem emisji akcji, takie jak koszty sporządzenia i drukowania prospektu emisyjnego, koszty usług doradczych i audytorskich, koszty opłat notarialnych i sądowych stanowią koszty uzyskania przychodu?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 25.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu nie jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawca (Spółka) dokonał publicznej emisji akcji, które zostały dopuszczone do obrotu w marcu 2007 r. W związku z emisją akcji Spółka poniosła m.in. koszty sporządzenia i drukowania prospektu emisyjnego, koszty usług prawnych, doradczych i audytorskich, koszty opłat notarialnych i sądowych, czyli koszty których poniesienie warunkowało przeprowadzenie emisji publicznej, tj. wprowadzenie Spółki na giełdę oraz uzyskanie dodatkowych środków finansowych ze sprzedaży akcji. Uzyskane środki finansowe ujęte zostały w Spółce w części jako zwiększenie kapitału podstawowego (5,69% środków uzyskanych z emisji) oraz w części jako zwiększenie kapitału zapasowego (94,31% wartości środków). Zostaną one przeznaczone w większości (80% uzyskanej kwoty) na objęcie udziałów polskich spółek zależnych w drodze utworzenia i objęcia nowych udziałów w tychże Spółkach (i wydatkowane w nich na cele inwestycyjne, tj. budowa nowych hal produkcyjnych oraz rozbudowa parku maszynowego) oraz w 20% uzyskanej kwoty na inwestycje w majątek Spółki służące zachowaniu i powiększeniu źródeł przychodów.

Zapytanie Spółki dotyczy kwestii, czy w związku z wejściem Spółki na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych koszty związane z przygotowaniem emisji akcji, takie jak koszty sporządzenia i drukowania prospektu emisyjnego, koszty usług doradczych i audytorskich, koszty opłat notarialnych i sądowych stanowią koszty uzyskania przychodu. Zdaniem Spółki koszty związane z emisją akcji skutkujące uzyskaniem dodatkowych środków finansowych przeznaczonych w określonej części na zachowanie i rozszerzenie źródeł przychodów (wymienione wyżej 20%) należy uznać za koszty uzyskania przychodów w ww. części. Część kosztów przeznaczonych na nabycie udziałów spółek zależnych należy uznać za koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego przedmiotowe wydatki mieszczą się w zakresie wydatków, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust.

1 ustawy; zdaniem tut. Organu wydatki dotyczące emisji akcji winny być traktowane jako koszty pośrednio związane z przychodami podatnika osiąganymi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a nie łączone tylko z samym faktem podwyższenia kapitału zakładowego (czy przekazaniem nadwyżki ponad wartość nominalną udziałów/akcji przekazanych na kapitał zapasowy). Znaczenie dla oceny zasadności stanowiska Wnioskodawcy ma także nowelizacja art. 16b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonana z dniem 1.01.2003 r. przez ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 27.07.2002 r. (Dz. U. Nr 141, poz.1179), na podstawie której skreślono przepis art. 16b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy; zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 1 lit. b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2002 r., amortyzacji, jako wartości niematerialne i prawne, podlegały w spółce akcyjnej koszty organizacji poniesione przy założeniu lub późniejszym jej rozszerzeniu, przez które rozumiano koszty poniesione na wyposażenie spółki w kapitał akcyjny lub późniejsze jego podwyższenie; w szczególności do kosztów tych zaliczano opłaty notarialne, skarbowe, sądowe, giełdowe, opłaty ponoszone w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym papierami wartościowymi, koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzania, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji, koszty oferowania papierów wartościowych. Na podstawie art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27.07.2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy, którzy ponieśli koszty, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 1 ustawy, przed dniem 1 stycznia 2003 r., mogli niezamortyzowaną część kosztów zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w 2003 r. Po skreśleniu ww. przepisu przedmiotowe wydatki od dnia 1.01.2003 r. nie podlegają już wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie są również wyłączone z tych kosztów na podstawie innych przepisów art. 16 ust. 1 ustawy. Niezależnie od powyższego należy także mieć na uwadze poszerzenie zakresu kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów dokonane przez ustawodawcę od dnia 1.01.2007 r. poprzez nadanie art. 15 ust. 1 ustawy cyt. wyżej brzmienia.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje pojęcia ?wydatków na objęcie lub nabycie? należy przyjąć, że ww. przepis dotyczy również innych, poza ceną nabycia udziałów, wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów, takich jak np. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych. W ocenie tut. organu koszty związane z przygotowaniem emisji akcji, z której uzyskane środki mają być przeznaczone na nabycie udziałów spółek zależnych nie są objęte dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, gdyż nie stanowią wydatków na objęcie i nabycie akcji w rozumieniu ww. przepisu i winny być rozpatrywane w kontekście art. 15 ust. 1 ww. ustawy, w sposób wskazany powyżej.

Mając na uwadze, że w ocenie tut. Organu stanowisko Spółki zasadne jest jedynie w części wniosek rozstrzygnięto jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika