Czy wydatki na udzielanie pracownikom dobrowolnych świadczeń zdrowotnych opłaconych ryczałtowo spółka (...)

Czy wydatki na udzielanie pracownikom dobrowolnych świadczeń zdrowotnych opłaconych ryczałtowo spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 28.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na zapytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Spółka planuje podpisać umowę z zakładem opieki zdrowotnej o udzielanie pracownikom i ich rodzinom dobrowolnych świadczeń zdrowotnych z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej przez którą należy rozumieć ogół działań zapobiegających powstawaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych, które w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami lub charakterem pracy. Zakres opieki zdrowotnej obejmuje nielimitowane konsultacje lekarzy wszystkich specjalności w sytuacjach chorobowych, konsultacyjne zabiegi ambulatoryjne, kompleksowe badania diagnostyczne. Zakład opieki zdrowotnej za miesiąc udzielania ww. świadczeń będzie pobierał od Spółki za jednego uprawnionego pracownika i członka rodziny wpisanych na listę uprawnionych wynagrodzenie ryczałtowe w określonej kwocie.

Na gruncie tak opisanego stanu faktycznego Spółka formułuje dwa zapytania. Zapytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy kwestii, czy wydatki na udzielanie pracownikom dobrowolnych świadczeń zdrowotnych opłaconych ryczałtowo spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem Spółki w wyniku nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych, pracodawca od 1 stycznia 2007 r. może zaliczać do kosztów podatkowych, wszelkie wydatki z tytułu opieki medycznej ponoszone na rzecz swoich pracowników, bez względu na to, czy ma obowiązek ich ponoszenia.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r. na podstawie art. 1 pkt 11 lit.a tiret trzecie ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 217, poz. 1589) uchylony został art. 16 ust. 1 pkt 65 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw.

Z ww. przepisu wynikało zatem, że wszystkie inne świadczenia niż te, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw nie stanowią dla pracodawcy kosztu uzyskania przychodu. Tut. organ podatkowy podziela stanowisko Spółki, że po skreśleniu ww. przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać, że wydatki związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż skoro objęte były wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 65 ww. ustawy, co do zasady winny być kwalifikowane jako mieszczące się w zakresie kosztów określonych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Ze stanu faktycznego zawartego we wniosku wynika ponadto, że przedmiotowe świadczenia zdrowotne w sposób bezpośredni lub pośredni mają związek z warunkami lub charakterem pracy. Kosztem uzyskania przychodów Spółki nie będą natomiast w myśl przepisu art. 15 ust. 1 ww. ustawy poniesione wydatki w zakresie opieki medycznej dla członków rodzin pracowników.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika