Czy koszty poniesione w celu realizacji i ubezpieczenia pojazdu w opisanym we wniosku zakresie stanowią (...)

Czy koszty poniesione w celu realizacji i ubezpieczenia pojazdu w opisanym we wniosku zakresie stanowią koszty uzyskania przychodów?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak 32/06/2007 z dnia 25.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawca (Spółka) planuje rozpoczęcie prowadzenia działalności polegającej na nabywaniu za granicą używanych, w szczególności uszkodzonych, pojazdów oraz ich odsprzedaży w kraju. Aby dokonać jazd próbnych konieczne jest dokonanie pierwszej rejestracji w kraju oraz poniesienie wszelkich opłat z tym związanych. Ponadto każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych winien zostać obowiązkowo ubezpieczony w zakresie OC. Z uwagi na oczywiste ryzyko wypadku uszkodzenia testowanego pojazdu oraz biorąc pod uwagę restryktywną treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych konieczne jest także ubezpieczenie w zakresie auto-casco. Na gruncie tak opisanego stanu faktycznego Spółka formułuje dwa zapytania. Zapytanie z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy kwestii, czy koszty poniesione w celu rejestracji i ubezpieczenia pojazdu w opisanym zakresie stanowią koszty uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki ww. koszty poniesione przez Spółkę stanowią koszty uzyskania przychodów ponieważ ich poniesienie jest niezbędne w celu wykonania obowiązku ustawowego oraz jazd testowych pojazdów po naprawie i przy prezentacji potencjalnemu nabywcy. Ponadto koszty te i tak zostaną pokryte przez nowego nabywcę.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego przedmiotowe wydatki Wnioskodawcy mieszczą się w zakresie wydatków, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca będzie właścicielem samochodu nabytego w celu dalszej odsprzedaży po dokonaniu koniecznych napraw, przyjąć zatem należy, że przedmiotowe samochody nie będą stanowić środków trwałych Wnioskodawcy w rozumieniu art. 16a ww. ustawy. Jak wskazuje ponadto Wnioskodawca we wniosku przedmiotowe koszty zostaną pokryte przez nowego nabywcę samochodu, gdyż Spółka uwzględni je w kalkulacji ceny. Uwzględniając powyższe, w ocenie tut. organu, przedmiotowe koszty związane z samochodami nabytymi w celu odsprzedaży winne być traktowane jako koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami uzyskanymi ze sprzedaży samochodów.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji. Odpowiedź na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika