Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcia kwestii czy dochody z lokowania czasowo wolnych (...)

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcia kwestii czy dochody z lokowania czasowo wolnych środków pieniężnych (należności otrzymanych od członków Spółdzielni) stanowią dochód osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi podlegający zwolnieniu od podatku dochodowego?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 28.06.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy odnoszące się do dochodów uzyskiwanych z tytułu zakładanych lokat pieniężnych nie jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Podatnik ? Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność mającą na celu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków spółdzielni oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W ramach tej działalności Wnioskodawca prowadzi czynności gospodarki mieszkaniowej m.in. pobiera opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem z lokali mieszkalnych, wpłaty na fundusz remontowy spółdzielni oraz zaliczki na centralne ogrzewanie. Oprócz tego Spółdzielnia uzyskuje także dochody z tytułu oprocentowania od lokat zakładanych w bankach. W skład lokat wchodzą należności otrzymywane od członków Spółdzielni. Przychody z tytułu odsetek od lokat Spółdzielnia wykorzystuje wyłącznie do realizacji celów statutowych, do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych członków Spółdzielni.

W związku z tak opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy dochody z lokowania czasowo wolnych środków pieniężnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Podatnika uzyskiwany w ten sposób dochód może zostać uznany za dochód osiągnięty z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który w związku z powyższym winien być zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17, ust. 1, pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o pdop).

Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika.

Zgodnie z art. 17, ust. 1, pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskiwanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z powoływanego przepisu jednoznacznie wynika, iż warunkiem do zwolnienia z podatku jest nie tylko cel na jaki ma być przeznaczony dochód, ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą bowiem pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W przepisach podatkowych brak jest definicji ?zasobów mieszkaniowych?. Stąd zasadne jest przyjęcie tego określenia zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów Znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. W piśmie tym wskazano, iż przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w przepisie art. 17 ust. l pkt 44 ustawy o pdop należy rozumieć budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strych, piwnice, komórki, garaże; pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj: budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej, kotłownie i hydrofornie wolnostojące, osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe; urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak: zbiorniki-doły gnilne, szamba, rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetyczne i telefoniczne, budowle inżynieryjne (studnie itp.), budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki; inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

A zatem w świetle powyższego przez zasoby mieszkaniowe należy rozumieć lokale mieszkalne oraz pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie i administrowanie.

Dochodów uzyskiwanych z tytułu lokowania środków finansowych Spółdzielni na lokatach bankowych nie można uznać za dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w związku z czym uzyskany w ten sposób dochód nie będzie dochodem dającym podstawę do zwolnienia przewidzianego w art. 17, ust. 1, pkt 44 ustawy o pdop. Odsetki uzyskane z tytułu lokat bankowych podlegać będą zatem zasadom ogólnym, tzn. na podstawie art. 12, ust. 1 ustawy o pdop należy zaliczyć je do przychodów, które zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy uwzględniane są przy ustalaniu dochodu do opodatkowania. Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku źródło pochodzenia wolnych środków finansowych ulokowanych przez Podatnika w banku.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika