Podatnik zwrócił się z pytaniem czy wartość odsetek wypłacanych pool leaderowi powiększać będzie (...)

Podatnik zwrócił się z pytaniem czy wartość odsetek wypłacanych pool leaderowi powiększać będzie łączną kwotę zadłużenia, o której mowa w przepisach art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pkt 10 wniosku).

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 14.06.2007 r., uzupełnionego 0 dodatkowe wyjaśnienia w dn. 17.09.2007 r. (data wpływu do tut. Organu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, dotyczące ustalenia wartości zadłużenia, o którym mowa w przepisach o ?niedostatecznej kapitalizacji' w związku z umową cash poolingu jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka planuje zawarcie umowy o zarządzanie skarbowością. Stronami umowy poza Podatnikiem będą spółki należące do grupy kapitałowej tj. ?S' Sp. z o.o.; ?M' Sp: z o.o. oraz włoska Spółka ?Y' S.p.A. W ramach Umowy Spółka ?Y' S.p.A. świadczyć będzie na rzecz Wnioskodawcy oraz pozostałych podmiotów z grupy kapitałowej usługę polegającą na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w zakresie centralizacji, kontroli oraz administrowania środkami finansowymi Stron umowy. Celem przedmiotowej umowy jest optymalizacja przepływu środków finansowych w obrębie jej Stron poprzez organizację zarządzania saldami. W celu świadczenia przedmiotowych usług, Podmiot Zarządzający ?Y' S.p.A. korzystać będzie z usług wyspecjalizowanej instytucji finansowej (np. banku). Na mocy zawartej Umowy Podmiot Zarządzający wykonywać ma na rzecz Spółki następujące czynności:
1. finansowanie działalności Spółki ze środków zarządzanych przez Podmiot Zarządzający jak i ze środków zewnętrznych; usługa obejmuje przekazywanie przez Podmiot Zarządzający na rzecz Spółki środków pieniężnych (traktowanych albo jako aktywa krótkoterminowe, jak i jako aktywa długoterminowe) potrzebnych do jej funkcjonowania; przekazane Spółce środki podlegać będą oprocentowaniu według ustalonych stawek,
2. w celu umożliwienia i zapewnienia sprawnego zarządzania środkami pieniężnymi Spółki, Spółka będzie zobowiązana do przekazywania Podmiotowi Zarządzającemu wolnych środków pieniężnych w sytuacji, gdy wykaże ona nadwyżki tych środków; przyjmowane przez Podmiot Zarządzający środki pieniężne podlegać będą oprocentowaniu, według ustalonych stawek;
3. przygotowanie kwartalnych wyliczeń z tytułu podziału odsetek debetowych lub odsetek kredytowych;
4. konsolidacja oraz inwestowanie funduszy należących dó Stron umowy, w tym Spółki.

Spółka w dn. 17.09.2007 r. uzupełniła przedmiotowy wniosek o dodatkowe informacje. W ramach uzupełnienia Spółka wyjaśnia, iż powiązania między włoską Spółką S.p.A., a poszczególnymi uczestnikami systemu ma charakter kapitałowy. Włoska Spółka posiada bowiem 100% udziałów w Spółce ?S', 100% udziałów w Spółce Wnioskodawcy oraz 94,86% udziałów w Spółce ?M'.

W ramach usługi cash pooling - na zlecenie podmiotów wchodzących w skład grupy, pool leader zajmuje się gromadzeniem i zarządzaniem rachunkami całej grupy. Rachunek główny (rachunek zbiorczy), na którym gromadzone będą środki w ramach cash poolingu, składać będzie się z subkont prowadzonych na rzecz poszczególnych podmiotów z Grupy w Polsce, tj.

Spółki ?S', ?M' oraz Wnioskodawcy. W konstrukcji zero - balancing cash pooling, na której oparty będzie cash pooling Grupy w Polsce, przewidziany jest fizyczny transfer środków pieniężnych na rachunek główny Grupy że środków zgromadzonych na kontach spółek, a następnie rozdzielenie ich w zależności od zapotrzebowania rachunku danej spółki. Nadwyżki środków będą przekazywane z rachunków spółek z dodatnim saldem na koniec każdego dnia na rachunek główny, a następnie deficyty rachunków o ujemnych saldach pokrywane będą z tych nadwyżek ulokowanych na rachunku głównym. W uproszczeniu móżna powiedzieć, że np. kredyty w rachunku bieżącym zaciągane przez jedne spółki z Grupy będą kompensowane depozytami bankowymi zgromadzonymi przez inne spółki tej samej Grupy. Wszystko odbywać się będzie w krótkim czasie, niemal automatycznie; zazwyczaj pod koniec dnia, najwcześniej po ostatniej sesji bankowej, na której dokonuje się przelewów bankowych, by w aastępnym dniu w porach rannych zwrócić środki na poszczególne rachunki spółek. Odsetki w zero-balancing cash poolingu naliczane będą od salda zgromadzonego na rachunku głównym i również przelewane na poszczególne rachunki. Jeżeli suma nadwyżek sald wszystkich Spółek okaże się niewystarczająca do pokrycia sumy niedoborów innych spółek w Grupie, wówczas bank, w którym prowadzony będzie cash pooling oferuje udzielenie kredytu na tradycyjnych warunkach.

W ramach uzupełnienia stanu faktycznego Spółka wskazała ponadto konkretne operacje jakie będą w ramach umowy cash poolingu dokonywały podmioty w nim uczestniczące. I tak pool leader, tj. włoska Spółka S.p.A.
- otrzymuje środki pieniężne od uczestników porozumienia z ich rachunków technicznych na rachunek główny,
- ?udziela pożyczek' uczestnikom porozumienia - pokrywa niedobory na ich rachunkach technicznych z rachunku głównego,
- otrzymuje odsetki w związku ze zwrotem ?pożyczonych' przez niego z rachunku głównego nadwyżek salda,
- płaci odsetki w związku z otrzymanymi środkami pieniężnymi od podmiotów, u których wystąpiły nadwyżki salda,
- otrzymuje od uczestników porozumienia zapłatę z tytułu świadczonych przez niego usług gospodarowania środkami (usług pośrednictwa finansowego).

Pojedynczy uczestnik porozumienia (w tym Wnioskodawca):
- przekazuje swoje środki pieniężne z rachunku technicznego na rachunek główny,
- otrzymuje odsetki w związku z przekazaniem przez niego na rachunek główny środków pieniężnych celem zlikwidowania niedoboru u innych podmiotów,
- płaci odsetki w związku z otrzymaniem przez niego z rachunku głównego środków pieniężnych celem zlikwidowania u niego niedoboru,
- płaci pool leaderowi z tytułu świadczonych przez niego usług gospodarowania środkami (usług pośrednictwa finansowego).

Ponadto Spółka informuje, iż nierezydent - włoska Spółka - nie posiada na terytorium Polski przedsiębiorstwa, oddziału lub przedstawicielstwa, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dn. 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz. U. z 2002 r. nr 240, poz. 2061 z późn. zm.) oraz że włoska Spółka jest podmiotem, o którym mowa w przepisach § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z pytaniem czy wartość odsetek wypłacanych pool leaderowi powiększać będzie łączną kwotę zadłużenia, o której mowa w przepisach art. 16 ust 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pkt 10 wniosku).

Zdaniem Wnioskodawcy wartość odsetek wypłaconych pool leaderowi nie będzie wpływać na wielkość zadłużenia Spółki, o którym mowa w w/w przepisach. Równocześnie Spółka uważa, iż odsetki jej naliczone (należne pool leaderowi) a nie zapłacone oraz wielkość salda debetowego na rachunku technicznym Spółki, pokryta ze środków pool leadera będą uwzględniane przy obliczaniu łącznej kwoty zadłużenia, o którym mowa w tych przepisach.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Cash pooling to forma zarządzania finansami stosowana przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej lub podmioty powiązane ekonomicznie w inny sposób. Polega ona na koncentrowaniu środków z jednostkowych rachunków (sald) poszczególnych jednostek (rachunki uczestników) na wspólnym rachunku grupy (rachunek główny) i zarządzaniu w ten sposób kwotą, przy wykorzystaniu korzyści skali. Cash pooling pozwala podmiotom w nim uczestniczącym z jednej strony ograniczyć koszty odsetkowe, aż drugiej daje możliwość zwiększenia przychodów odsetkowych przy wykorzystaniu zarówno środków własnych danego podmiotu, jak i środków innych podmiotów wchodzących w skład danej struktury gospodarczej. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż mamy do czynienia z fizycznym transferem środków pomiędzy rachunkiem Wnioskodawcy (rachunek techniczny) i rachunkiem głównym grupy. Konstrukcja tej umowy wskazuje, iż jest to umowa o formie zero-balancing cash pooling. W tego typu umowach nadwyżki (tj. salda dodatnie) są przekazywane z rachunków uczestników na rachunek główny zaś deficyty (tj. salda ujemne) na rachunkach uczestników są pokrywane z rachunku głównego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach porozumienia cash poolingu jednostką zarządzającą i pool leaderem jest włoska Spółka ?Y' S.p.A. W związku z w/w umową, powstawać będą odsetki, które w przypadku jeżeli u Wnioskodawcy na wyodrębnionym koncie wystąpi saldo dodatnie będą to odsetki otrzymywane od pool leadera, z tytułu przekazywanych na rachunek główny nadwyżek oraz w przypadku gdy w Spółce na wyodrębnionym koncie wystąpi saldo ujemne będą to odsetki płacone włoskiemu pool leaderowi w związku z otrzymanymi środkami z rachunku głównego.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm:) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Z kolei w myśl art. 16 ust.

1 pkt 61 w/w ustawy nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

W powyższych przepisach mowa jest o wartości zadłużenia przez którą należy rozumieć sumę długów, a dług z kolei oznacza zaciągniętą pożyczkę zwykle pieniężną, obowiązek dłużnika do spełnienia oznaczonego świadczenia, zobowiązanie do określonych świadczeń pieniężnych lub w naturze. O długu mówi się wtedy, gdy po stronie dłużnika istnieje zobowiązanie (Popularny Słownik Języka Polskiego z 2003 r.), a zatem ?zadłużenie' to suma długów.

Zadłużenie spółki z tytułu pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej kwalifikowanych udziałowców (akcjonariuszy), stanowi jedynie część ogólniej wielkości wartości zadłużenia, determinującej wskaźnik 'dostatecznej' kapitalizacji. Wobec powyższego w/w przepisy znajdą zastosowanie do wypłaty odsetek od pożyczek (kredytów) wówczas, gdy zadłużenie spółki z jakiegokolwiek tytułu wobec 'znaczących' udziałowców osiągnie ustawowo określony wskaźnik, na dzień zapłaty odsetek od pożyczek (kredytów).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż pool leader - Spółka ?Y' S.p.A. jest podmiotem, który posiada 100%. udziałów Wnioskodawcy, tym samym jest podmiotem powiązanym i należącym do kategorii podmiotów wymienionych w w/w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji (ant. 16 ust. 1 pkt 60), wobec którego wielkość zadłużenia Spółki w tym przypadku będzie miała znaczenie. W sytuacji, gdy na koncie technicznym Wnioskodawcy powstanie saldo ujemne oznaczać to będzie zaciągnięcie przez Niego pożyczki w rozumieniu ant. 16 ust. 7b ustawy podatkowej i tym samym powstanie zadłużenia, które winno być uwzględniane przy obliczaniu łącznej kwoty zadłużenia, o której mowa w przedmiotowych przepisach. Równocześnie odsetki naliczone Spółce należne pool leaderowi a nie zapłacone, również będą zwiększały ogólną kwotę zadłużenia wobec udziałowca, którym jest włoska Spółka ?Y'. Natomiast wartość odsetek, które zostały już wypłacone pool leaderowi nie będzie wpływać na wielkość tego zadłużenia, gdyż poprzez ich wypłatę nastąpiło uregulowanie zobowiązania, a tym samym zadłużenie z tego tytułu wygasło.

Mając zatem powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie do ustalenia wartości zadłużenia (o którym mowa w przepisach ant. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) Spółki wobec pool leadera na dzień zapłaty odsetek, Wnioskodawca winien zaliczyć całość zadłużenia wobec tego podmiotu, w tym m.in. wartość udzielonej pożyczki w postaci debetu na rachunku, wartość należnych a nie zapłaconych odsetek z tego tytułu oraz wszystkie zobowiązania z tytułu zakupu towarów i usług. Zatem przyjęte stanowisko Spółki w tym zakresie jest prawidłowe.

Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika