Podatnik zwrócił się z pytaniem czy wydatki związane ze zorganizowaniem spotkania jubileuszowego (...)

Podatnik zwrócił się z pytaniem czy wydatki związane ze zorganizowaniem spotkania jubileuszowego dla pracowniów Spółki, sfniansowane ze środków obrotowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 14.07.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 17.07.2006 r.) uzupełniony o dodatkowe informacje w dn. 03.08.2006 r. dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza,że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: W dniu 01.06.2006 r. Spółka zorganizowała spotkanie jubileuszowe dla pracowników, którzy nabyli w roku 2006 prawo do otrzymania nagrody jubileuszowej. W związku z tym poniosła koszty dotyczące usługi: gastronomicznej (posiłek, napoje, alkohol). Całkowity koszt imprezy wyniósł ok. 7.500 zł. Uczestniczyło w nim ok. 86 osób. W trakcie imprezy Prezes Zarządu gratuluje i dziękuje jubilatom za ich wkład i wysiłek włożony w sukces Zakładu. W opinii Spółki, wydatki związane z organizacją w/w imprezy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Porady prawne

Odnosząc się do tak zaprezentowanego stanu faktycznego Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Definicję kosztów uzyskania przychodów, zawiera art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W myśl w/w przepisu kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty zarówno te które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo ? skutkowym z przychodami podatkowymi, jak i koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale ich poniesienie jest racjonalne, związane z prowadzoną działalnością i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania osoby prawnej.
Tego typu wydatki, na zorganizowanie kolacji jubileuszowej dla pracowników połączone z podziękowaniami za dotychczasową pracę posiada charakter kosztów pośrednich, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe. Jednakże wydatek poniesiony przez Spółkę na ten cel powoduje, niewątpliwie zacieśnienie więzi z firmą oraz tworzy lepszą atmosferę wśród pracowników i w konsekwencji większą motywację w pracy co w pośredni sposób może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki. Mając zatem powyższe na uwadze przedmiotowe wydatki dotyczące zorganizowania spotkania jubileuszowego dla pracowników, które są finansowane ze środków obrotowych, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów po spełnieniu warunków określonych w w/cyt. art. 15 ust. 1 ustawy.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

? zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
? stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika