Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (...)

Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie w trakcie szkoleń zorganizowanych przez podatnika.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 05.03.2007 r. (wpływ do tut. Urzędu 08.03.2007 r.), dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie w trakcie szkoleń zorganizowanych przez Podatnika jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wyżywieniem (np. catering) w ramach zorganizowanego przez podatnika szkolenia prowadzonego dla osób zatrudnionych w Spółce i firmach współpracujących. Zdaniem Podatnika wydatki na wyżywienie w trakcie szkoleń w całości stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Zatem wszelkie wydatki posiadające związek przyczynowo ? skutkowy z osiągnięciem przychodu oraz mające wpływ na jego wysokość, poza wymienionymi w art. 16 ust. 1 można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu w/w przepisu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki jeżeli są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów. Podatnik musi również pamiętać, iż jest zobowiązany do właściwego udokumentowania wydatku oraz wykazania jego celowości i racjonalności.

Znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie z dniem 01.01.2007 r. traktują o nabyciu usług gastronomicznych oraz zakupie żywności w treści art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych brak jest definicji pojęcia ?reprezentacja?, w związku z czym w celu prawidłowej kwalifikacji przedmiotowych wydatków należy posłużyć się wykładnią językową. Zgodnie z Nowym Słownikiem Języka Polskiego (PWN Warszawa, 2003) ?reprezentacja? to okazałość, wytworność, wystawność w czyimś sposobie życia związana ze stanowiskiem lub pozycją społeczną. Przyjąć zatem należy, iż reprezentacja to występowanie w imieniu firmy, wiążące się z okazałością, w celu wywołania dobrego wrażenia, stworzenia właściwego wizerunku firmy co może przełożyć się na nabywanie towarów lub usług firmy, podjęcie rozmów, współpracy.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka organizuje szkolenia dla swoich pracowników oraz kontrahentów i w ramach całodziennego cyklu szkolenia ponosi wydatki związane z tym szkoleniem (wynajęcie sali, prezentacje produktów, materiały reklamowe) w tym również zapewnia ich uczestnikom wyżywienie. W opinii tut. Organu wydatków na wyżywienie uczestników szkolenia, nie można utożsamiać z wydatkami ponoszonymi na reprezentację w rozumieniu w/cyt. art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy lecz należy je rozpatrywać odrębnie, jako jeden z elementów składowych działalności szkoleniowej.

Zakładając, że informacje przekazywane w trakcie takiego szkolenia dot. produktów firmy skierowane zarówno do pracowników Spółki jak i firm współpracujących mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mogą przyczynić do osiągnięcia, zachowania bądź zabezpieczenia źródeł przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy Wnioskodawca może zaliczyć wydatki poniesione na wyżywienie w ramach organizowanych szkoleń (w tym usługi cateringowe) do kosztów uzyskania przychodów.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika