Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy do rozliczenia różnic kursowych, dotyczących zakupu towarów (...)

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy do rozliczenia różnic kursowych, dotyczących zakupu towarów i usług w walutach obcych, należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu czy średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury walutowej przez kontrahenta zagranicznego?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 05.03.2007 r. (wpływ do tut. Urzędu 08.03.2007 r.), dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące rozliczenia różnic kursowych jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy do rozliczeń różnic kursowych dotyczących zakupu towarów lub usług w walutach obcych należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (czyli ujęcia kosztu w księgach rachunkowych) czy średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury walutowej przez kontrahenta zagranicznego. Zdaniem Podatnika decydującą powinna być data wystawienia faktury walutowej.

Porady prawne

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Od 1 stycznia 2007 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15 ust. 4e zawarto zapis, stanowiący, iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z kolei z brzmienia art. 15a ust. 7, dotyczącego rozliczania różnic kursowych wynika, że za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z faktury (rachunku) albo innego dowodu, a za dzień zapłaty ? dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Z powyższego przepisu wynika, że do przeliczenia waluty obcej na złote należy przyjmować średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury (rachunku), a nie dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych.

Zatem uzasadnione jest stanowisko Podatnika, zgodnie z którym przy przeliczeniu kosztu poniesionego dotyczącego zakupu towarów lub usług w walutach obcych, decydujące znaczenie ma data wystawienia faktury w walucie obcej.

Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika