Podatnik zwrócił sie z pytaniem czy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo (...)

Podatnik zwrócił sie z pytaniem czy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo zaliczyć poniesione wydatki na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników Spółki wraz z rodzinami, sfinansowane ze środków obrotowych?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 03.11.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 03.11.2006 r.), uzupełniony o dodatkowe wyjaśnienia w dn. 14.12.2006 r. (data wpływu) dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące imprezy integracyjnej dla pracowników Spółki wraz z rodzinami nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Porady prawne

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka w celu utrzymania wysokiej jakości oraz wydajności pracy, a także dla wzmocnienia motywacji do pracy organizuje okolicznościowe (np. z okazji świąt) lub integracyjne spotkania dla pracowników wraz z rodzinami.Do tradycji Spółki należy organizowanie imprezy integracyjno ? rekreacyjnej dla pracowników Spółki w Krakowie wraz z rodzinami. Obecnie Spółka planuje zorganizować imprezę w zależności od warunków pogodowych jeszcze w 2006 lub 2007 r. Impreza ma mieć charakter tematyczny i angażować zarówno dorosłych jak i dzieci do udziału w grach, konkursach i zabawach. Udział w imprezie mogą wziąć pracownicy pracujący w siedzibie Spółki w Krakowie oraz ich rodziny.

W celu zorganizowania w/w imprezy Spółka wynajmuje profesjonalną firmę obsługującą masowe spotkania, która w ramach usługi zapewnia miejsce imprezy, organizuje zaplecze techniczne, zapewnia catering imprezy, a także w zależności od charakteru imprezy wynajmuje wykonawcę estradowego, ekipę do prowadzenia aktywności sportowo-rekreacyjnych, zapewnia wizualizację imprezy. W ramach usługi organizator wystawia Spółce jedną fakturę za kompleksową usługę organizacji imprezy integracyjnej. Spółka finansuje przedmiotowe imprezy integracyjne ze swoich środków obrotowych. W świetle opisanego stanu faktycznego Spółka ma wątpliwość, czy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do tak zaprezentowanego stanu faktycznego Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Definicję kosztów uzyskania przychodów, zawiera art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W myśl w/w przepisu kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty zarówno te które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo ? skutkowym z przychodami podatkowymi, jak i koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale ich poniesienie jest racjonalne, związane z prowadzoną działalnością i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania osoby prawnej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż imprezy integracyjne są organizowane przez Spółkę m. in. dla pracowników Spółki wraz z rodzinami.
O ile związek przyczynowo ? skutkowy poniesionego kosztu z uzyskaniem przychodu w przypadku uczestnictwa samych pracowników firmy w przedmiotowej imprezie jest zauważalny i w tym zakresie argumentacja Spółki jest prawidłowa, to w przypadku rodzin pracowników, takiego związku z oczywistych powodów nie widać, a jego poniesienie nie ma wpływu na wielkość osiąganego przychodu Spółki.


Ponieważ w opisanym przypadku ogólny koszt imprezy (kompleksowa usługa organizacji imprezy integracyjnej) odnosi się zarówno do pracowników Spółki jak i ich rodzin łącznie i nie ma możliwości wyliczenia wartości świadczenia, z którego skorzystali pracownicy oraz ich rodziny, to wydatek ten nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w podatku dochodowym.
Reasumując, Spółka nie może zaliczyć wydatków dotyczących imprezy integracyjnej dla pracowników wraz z rodzinami do kosztów uzyskania przychodów w oparciu o w/cyt. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika