Dotyczy:1/ stawki podatku od nieruchomości dla powierzchni wynajmowanej podmiotom prowadzacym działalność (...)

Dotyczy:
1/ stawki podatku od nieruchomości dla powierzchni wynajmowanej podmiotom prowadzacym działalność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz organizacjom pożytku publicznego prowadzacym odpłatna działalność statutowa
2/ zwolnienia z podatku od nieruchomości lokali wynajętych organizacjom pożytku publicznego na prowadzenie nieodpłatnej działalności statutowej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 21 lit. d ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. Nr 9 z 2002r. poz. 84 ze zm.), z preferencyjnej stawki korzystają budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Przy czym należy podkreślić, iż w świetle obowiązujących przepisów nie jest istotny tytuł prawny władania nieruchomością, gdyż w tym przypadku stawka podatku jest odnoszona do przedmiotu opodatkowania tj. budynku lub jego części, a nie do podmiotu.

Tym samym ze stawki przewidzianej dla nieruchomości zajętych na prowadzenie .działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych mogą korzystać zarówno podmioty, o których mowa w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91 z 1991r. poz. 408 ze zm.) tj. zakłady opieki zdrowotnej, osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny lub prowadzący praktyki medyczne będące właścicielami, użytkownikami wieczystymi czy też posiadaczami nieruchomości jak i podatnicy, którzy tylko wynajmują swoje nieruchomości na potrzeby udzielania wspomnianych świadczeń zdrowotnych.

Porady prawne

Ta sama zasada tyczy się nieruchomości zajętych na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, które zwolnione są z podatku od nieruchomości niezależnie od tego, kto jest ich faktycznym właścicielem (art. 7 ust. 1 pkt 14 powyżej przytoczonej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika