Na jakich zasadach podlega opodatkowaniu w Polsce dochód uzyskiwany ze Stanów Zjednoczonych z tytułu (...)

Na jakich zasadach podlega opodatkowaniu w Polsce dochód uzyskiwany ze Stanów Zjednoczonych z tytułu umieszczania na własnej stronie internetowej reklam.

W nawiązaniu do pisma Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 15.09.2006 r. nr IM/071-182/2006, zawierającego wniosek o zajęcie stanowiska w kwestii interpretacji art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) - w przedstawionych stanach faktycznych - Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wyjaśnia, co następuje.

W odniesieniu do pojęcia ?budynek mieszkalny? istotnego dla utrzymania (bądź uwzględnienia) ulgi uregulowanej we wskazanym wyżej przepisie, w obydwu zaprezentowanych przypadkach, tj.

  1. w sytuacji nabycia nieruchomości stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym, w ustawowym terminie 6-miesięcy od dnia zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze darowizny (przy założeniu realizacji pozostałych wymogów ustawowych, w tym zaistnienia konieczności zmiany warunków mieszkaniowych),
  2. w przypadku nabycia w drodze spadku udziału w nieruchomości, stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem wielokondygnacyjnym, mającym pełnić funkcję mieszkalną, jak również być wykorzystywanym do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zamieszkiwanym obecnie (w części mieszkalnej) przez osoby będące jednocześnie zameldowane w tymże budynku, w sytuacji gdy do dnia złożenia zeznania podatkowego nie dokonano odbioru technicznego, jak również stosownego zgłoszenia obiektu do użytkowania z uwagi na trwające prace budowlane i adaptacyjne, tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wyrażonym w wyroku z dnia 30 maja 2006 r. sygn. akt I S.A./Gd 309/05 - w odniesieniu do kwestii warunków zastosowania ulgi z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w sytuacji nabycia w drodze darowizny działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym ? o zaliczeniu ?budynku? do kategorii mieszkalnych w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn nie przesądza uzyskanie pozwolenia na użytkowanie takiego budynku w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane.

Zdaniem Sądu, użyta w w/w akcie prawnym definicja ?budynku mieszkalnego jednorodzinnego? nie ma... cech definicji normatywnej powszechnie obowiązującej i ma zastosowanie jedynie na użytek tego aktu. Biorąc pod uwagę odmienne cele uregulowań w prawie podatkowym (przyznanie ulgi obdarowanemu, który będzie dysponował celem darowizny na cele mieszkaniowe) oraz w prawie budowlanym, stosowanie pojęć zdefiniowanych na potrzeby prawa budowlanego w prawie podatkowym jest możliwe jedynie pomocniczo i musi uwzględnić odmienny cel tych regulacji.

Porady prawne

W treści przytoczonego orzeczenia WSA podkreślił dodatkowo, iż powołany w rozstrzygnięciach organów podatkowych art. 54 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, regulujący warunki rozpoczęcia użytkowania obiektu, ma jedynie znaczenie w kontekście oceny, czy budynek spełnia wszystkie wymogi określone prawem budowlanym ? nie przesądza natomiast o tym, od kiedy budynek kwalifikować można jako mieszkalny. Przy tym, zawarta w Prawie budowlanym definicja ?budynku mieszkalnego? nie odwołuje się do uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku..., a określa jedynie, że ma być to budynek służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Przede wszystkim jednak Sąd uznał, że nie jest dopuszczalne wprowadzenie dla podatników korzystających z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn dodatkowych ograniczeń, powołując się na służące innym celom przepisy prawa budowlanego.

Nadto ? w ocenie sądu - z treści art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. b wynika, iż dla skorzystania z ulgi koniecznym jest zamieszkanie w nabytym budynku w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego (dokonania darowizny). Dotrzymanie wskazanego terminu jest zatem równoznaczne ze spełnieniem jednego z ustawowych warunków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. W konkluzji skład orzekający stwierdził, że skoro budynek był budowany jako mieszkalny, mógł służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych a obdarowany zamieszkał w nim w ciągu roku od dnia jego nabycia, to brak podstaw do kwestionowania prawa do zastosowania ulgi z art. 16. Budynek nie zyskuje bowiem przymiotu mieszkalnego przez sam fakt formalnej możliwości jego użytkowania na podstawie prawa budowlanego.

Argumentacja omawianego orzeczenia nasuwa nadto wniosek, że ? w przypadku umów zawieranych w formie aktu notarialnego, których przedmiotem jest budynek budowany jako mieszkalny ? oświadczenie nabywcy o spełnieniu wymogów art. 16 jest wystarczającą przesłanką zwalniającą notariusza ? jako płatnika ? z odpowiedzialności przewidzianej w art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze przytoczone stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wskazuje natomiast na konieczność każdorazowego rozważenia przez organ podatkowy, czy nabywca mógł faktycznie zamieszkać w określonym obiekcie od daty nabycia (lub w ciągu roku od tej daty). Skoro skład orzekający akcentuje warunek zamieszkiwania, zatem traktowania budynku (lokalu) jako miejsca realizacji potrzeb życiowych, to nabywca winien deklarację w tej kwestii udowodnić. W prowadzonym postępowaniu zasadnym jest zatem badanie m.in. stanu zaawansowania budowy. Jeśli np. z zapisów dziennika budowy będzie wynikało, że w obiekcie na datę nabycia (w ciągu roku od tej daty) nie było instalacji, urządzeń do rejestracji poboru mediów, to oświadczenie o zamieszkiwaniu nie może wywołać skutku przewidzianego w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zaznaczyć nadto należy, że treść art. 180 i nast. O. p. daje możliwość dopuszczenia, jako dowodu, wszystkiego co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Z tego względu, w toku czynności sprawdzających realizację oświadczenia o zamieszkiwaniu w nabytym obiekcie, dowodem w sprawie mogą być jego oględziny.

Reasumując, skoro znaczenie drugorzędne ma okoliczność określenia danego obiektu jako budynku w stanie surowym zamkniętym, lub też fakt dokonania (bądź nie) zawiadomienia stosownych władz o zakończeniu robót budowlanych i zamiarze przystąpienia do użytkowania budynku, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest on już faktycznie zamieszkiwany, to z uwagi na powyższe stanowisko Sądu, tut. organ podatkowy potwierdza możliwość utrzymania (uwzględnienia) ulgi podatkowej z art. 16 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika