Dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnej - umowy zmiany własnościowych spółdzielczych praw do (...)

Dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnej - umowy zmiany własnościowych spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego, której stronami są osoby zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn.

Działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm), w odpowiedzi na pismo z dnia 14.03.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnej - umowy zamiany własnościowych spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Z opisanego przez Podatnika - G. stanu faktycznego wynika, że dokonał zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego o wartości 50 000 zł na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o wartości 90 000 zł. Druga stroną umowy byli rodzice. Zgodnie z art. 9 pkt 5 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) zwalnia się od tego podatku zamianę budynku mieszkalnego lub jego części, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: praw do domu jednorodzinnego lub praw do lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli stronami umowy są osoby zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn. Natomiast według art. 14 ust. 1, pkt 3, ppkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (j. t. z 2004 r. Dz. U Nr 142, poz. 1514 ze zm.), do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Porady prawne

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz reasumując powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, że zawarta przez Pana umowa zamiany jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika