Czy zwrot przez gminę wywłaszczonej nieruchomości spadkobiercom byłej właścicielki podlega opodatkowaniu (...)

Czy zwrot przez gminę wywłaszczonej nieruchomości spadkobiercom byłej właścicielki podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn ?

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r . Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zwrotu spadkobiercy wcześniej wywłaszczonej nieruchomości, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej stwierdza, że stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że matka wnioskodawczyni była właścicielką nieruchomości, która w 1973 roku została wywłaszczona uchwałą Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z przeznaczeniem pod budownictwo jednorodzinne. W związku z wywłaszczeniem była właścicielka otrzymała odszkodowanie.

Porady prawne

W 2002 r. była właścicielka nieruchomości zmarła a spadek po niej odziedziczyła wnioskodawczyni oraz jej brat po 1/2 części, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kam. W 2005 r. wnioskodawczyni oraz jej brat na podstawie decyzji Starosty Powiatu Skarżyskiego wydanej w trybie art. 136 -142 ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), uzyskali zwrot w/w nieruchomości.

Na tle powyższego stanu faktycznego wnioskodawczyni zadaje pytanie, czy w związku ze zwrotem wcześniej wywłaszczonej nieruchomości spadkobiercy byłej właścicielki winni uiścić od jej nabycia podatek od spadków i darowizn ?

Zdaniem wnioskodawczyni zwrot wcześniej wywłaszczonej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Z przepisu art. 922 § 1 Kodeksu Cywilnego wynika, że spadek stanowi ogół praw i obowiązków zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jednego lub kilku spadkobierców.

Istotne jest zatem ustalenie czy spadkodawcy w dacie zgonu przysługiwały wymagalne prawa majątkowe, które w ramach sukcesji generalnej przeszły na następców prawnych (spadkobierców). Zaznaczyć przy tym należy że powyższe nabycie następuje bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków.

Odnosząc powyższe zasady do treści art. 136-142 cytowanej wyżej ustawy należy zauważyć, że aby uzyskać zwrot wywłaszczonej nieruchomości należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze spadkobiercy muszą złożyć wniosek w stosownym terminie, po drugie muszą zwrócić otrzymane w chwili wywłaszczenia odszkodowanie lub nieruchomość zamienną.

Reasumując należy stwierdzić, że prawo do zwrotu nieruchomości uzyskuje się nie na drodze spadkobrania, lecz na mocy przepisu szczególnego i decyzji administracyjnej. Tym samym nabycie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika