Czy zawarcie ostatecznej (przyrzeczonej) umowy przeniesienia praw do nieruchomości w wykonaniu umowy (...)

Czy zawarcie ostatecznej (przyrzeczonej) umowy przeniesienia praw do nieruchomości w wykonaniu umowy zlecenia nie będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 08.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
W dniu 18.05.2006 r. aktami notarialnymi o nr Rep....... oraz Rep. ....... zostały zawarte przedwstępne umowy sprzedaży pomiędzy spółką działającą pod firmą ........... spółka z o.o z siedzibą w K. oraz Panem ............., reprezentowanym przez pełnomocnika w osobie Pana ...... Przedmiotem zawartych umów było zobowiązanie spółki ....- realizującej przedsięwzięcie gospodarcze obejmujące budowę kompleksu mieszkalno-usługowego ......... zlokalizowanego przy ulicy ....... w ......... - do ustanowienia odrębnej własności trzech lokali mieszkalnych, tj. Apartamentów oznaczonych symbolami ............... a następnie do sprzedania ich Panu ........... w stanie wolnym od praw i roszczeń trzecich, wraz z udziałem w wielostanowiskowym garażu podziemnym oraz odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej.
W treści zawartych umów strony wprowadziły dodatkową klauzulę - rodzaj umownego 'podstawienia' po stronie kupującej. Postanowiono, iż wynikające z danej umowy przedwstępnej prawa i obowiązki może przejąć - za zgodą strony sprzedającej - wskazana przez stronę kupującą osoba trzecia. W przypadku powzięcia przez kupującego zamiaru dokonania takiego przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy na osobę trzecią, zawiadomi ona sprzedającą o tym fakcie. Postanowiono także, iż w przypadku skorzystania przez kupującego z takiej możliwości, sprzedający zobowiązany będzie przystąpić do aneksu do zawartej umowy przedwstępnej, na mocy którego to aneksu ogół praw i zobowiązań kupującego wynikających z danej umowy zostanie przeniesiony na taką osobę trzecią.
W związku z powyższym stanem faktycznym płatnik zadał następujące pytanie:
1. Czy w przypadku skorzystania przez strony z możliwości przeniesienia ogółu praw i obowiązków wynikających z danej umowy przedwstępnej na osobę trzecią wskazaną przez kupującego, zawarta w tej sprawie czynność prawna (aneks do umowy przedwstępnej) będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Porady prawne

Stanowisko Płatnika:
Czynność prawna (aneks do umowy przedwstępnej) - przeniesienie ogółu praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej na osobę trzecią wskazaną przez kupującego - nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska pytającego:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są czynności cywilnoprawne, którymi są działania mające na celu wywołanie skutków prawnych w sferze prawa cywilnego, w zakresie powstania, zmiany lub ustania stosunku cywilnoprawnego.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawierając zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem, nie zawiera jednocześnie ich własnych definicji. W zakresie tym należy więc odwołać sie do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego, regulujących poszczególne, nazwane w ustawie czynności cywilnoprawne. Wynika z tego, ze podatkiem tym nie są objęte żadne inne czynności nienazwane, które nie zostały unormowane w kodeksie cywilnym.


Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
- umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych;
- umowa pożyczki,
- umowa darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- umowy dożywocia oraz odpłatnego ustanowienia renty,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienia współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,
- umowy majątkowe małżeńskie,
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
- umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki.
Zatem określona czynność prawna zawarta w przedwstępnej umowie sprzedaży oraz aneksie do przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność - art. 3 ust. 2 powołanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika