Czy w przypadku gdy jedynym wspólnikiem w spółce jest diecezja, korzystająca ze zwolnienia na mocy (...)

Czy w przypadku gdy jedynym wspólnikiem w spółce jest diecezja, korzystająca ze zwolnienia na mocy art. 8 pkt 3, wniesiony wkład do spółki lub podwyższenie kapitału podlega odliczeniu od podstawy opodatkopwania?

Na podstawie art.14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / t.j. Dz.U. nr 8 , poz.60 z późn.zm. / - w wyniku wszczęcia z urzędu postępowania na podstawie postanowienia z dn. 22 marca 2006r. nr PO/436/02/0001/06 - zmienia się ostateczne postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie z dn.26.01.2006r. nr PM/436 - 1/06 , udzielające Wydawnictwu '.............' sp. zo.o. z siedzibą w .........pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - z uwagi na rażące naruszenie prawa.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 15.12.2005r. w piśmie skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie Wydawnictwo ' '- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w .........- wystąpiło z zapytaniem dotyczącym stosowania przepisów ustawy z dn.09.12.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399/ , o następującej treści :

'Czy w przypadku gdy jedynym wspólnikiem w spółce jest Diecezja ....... korzystająca ze zwolnienia od podatku na mocy art.8 ust.3 / jej celem statutowym jest działalność w zakresie kultu religijnego/ i wnosi do spółki wkład lub dokonuje podwyższenia kapitału zakładowego, wkład ten podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania'.

W ocenie podatnika 'od powyższej czynności podatek od czynności cywilnoprawnych wynosić będzie 0,00 PLN' , bowiem :

  • w myśl art.6 ust.1 pkt 8 ustawy podstawę opodatkowania przy umowie spółki stanowi:

przy zawarciu umowy - wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego , natomiast przy zmianie umowy spółki - wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy

  • ust.9 pkt 4 powołanego przepisu stanowi , że od podstawy opodatkowania odlicza się wartość wkładów do spółki lub powiększających jej majątek , wartość kapitału zakładowego lub jego podwyższenia , kwoty dopłat , kwoty lub wartość pożyczek oraz wartość rzeczy i praw majątkowych oddanych spółce do nieodpłatnego używania przez podmioty zwolnione na podstawie art.8 pkt 2-5 lub na podstawie przepisów szczególnych
  • Diecezja ............. jest podmiotem zwolnionym od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art.8 ust.3 , gdyż jej celem statutowym jest działalność w zakresie kultu religijnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie postanowieniem z dn.26.01.2006r. nr PM/436-1/06 , wydanym na podstawie art.14 a §1 i §4 ustawy z dn.29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa , potwierdził stanowisko podatnika .

W ocenie wymienionego organu podatkowego przepis art.8 pkt 3 ustawy zwalnia z podatku osoby prawne , których celem statutowym jest działalność w zakresie kultu religijnego , jaką niewątpliwie jest Diecezja ..........- kościelna osoba prawna wymieniona w art.7 ust.1 pkt 3 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej / Dz.U. z 1989r. nr 29 , poz. 154 z późn. zm./.

Zatem w sytuacji wniesienia kapitału zakładowego do spółki lub jego podwyższenia poprzez wniesienie aportu przez Diecezję........., tj. podmiot zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych , znajdzie zastosowanie odliczenie od podstawy opodatkowania określone w art.6 ust.9 pkt 4 cytowanej ustawy .

Po analizie treści rozstrzygnięcia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie i stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnika , Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, postanowieniem z dn.22.03.2006r. nr PO/436/02/0001/06 wszczął z urzędu postępowanie, w celu jego zmiany. Przedmiotowe postanowienie - w świetle art.14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej - wydane bowiem zostało z rażącym naruszeniem prawa.

W pierwszej kolejności potwierdzić należy za organem podatkowym pierwszej instancji , że ustawodawca - w odniesieniu do umowy spółki lub jej zmiany - zezwala na odliczenie od podstawy opodatkowania wartości wkładów do spółki lub powiększających jej majątek , wartości kapitału zakładowego lub jego podwyższenia , kwoty dopłat , kwoty lub wartości pożyczek oraz wartości rzeczy i praw majątkowych oddanych spółce do nieodpłatnego używania - przez podmioty zwolnione na podstawie art.8 pkt 2-5 lub na podstawie przepisów odrębnych ustaw.

W omawianej sprawie organ podatkowy pierwszej instancji uznał ,iż do Diecezji......... , jako kościelnej osoby prawnej, ma zastosowanie pkt 3 art.8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ' zwalniający osoby prawne , których celem statutowym jest działalność w zakresie kultu religijnego'.

W tym miejscu stwierdzić należy , że powołany przepis , zawierający zwolnienia podmiotowe , w pk-cie 3 ma następujące brzmienie :

' osoby prawne / ...... / których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa , kulturalna , w zakresie kultury fizycznej i sportu , kultu religijnego, dobroczynności , obrony narodowej , ochrony środowiska , ochrony konsumentów , ochrony zdrowia i opieki społecznej , rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niezdolnych do pracy,

jeżeli w całym roku podatkowym poprzedzającym rok , w którym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych , ich dochody korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego oraz pod warunkiem , że przedmiotem zbycia nie jest składnik przedsiębiorstwa prowadzonego przez te osoby lub że nabycia dokonano nie dla takiego przedsiębiorstwa ....'

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika , że ustawodawca wskazał nie tylko na status podmiotu - osoba prawna , której celem statutowym jest działalność w zakresie kultu religijnego - ale i na dwa dodatkowe warunki , to jest na skutki prowadzonej działalności na gruncie podatku dochodowego oraz na warunek odnoszący się do przedmiotu zbycia .

Taki stan prawny oznacza , że o zwolnieniu podmiotowym nie może przesądzać wyłącznie status podmiotu / osoba prawna , której celem statutowym jest działalność w zakresie kultu religijnego / . Z tego względu zawężenie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie w postanowieniu z dn.26.01.2006r. wykładni powołanego przepisu wyłącznie do wskazanego kryterium stanowi rażące naruszenie prawa.

Taka wada - na co wskazuje ukształtowana linia orzecznictwa / np. wyrok WSA z dn.14.10.2004r. sygn.akt S.A./2293/03/ - ma miejsce wówczas , gdy istnieje oczywista sprzeczność między treścią przepisu a podjętym rozstrzygnięciem .

Zarówno treść postanowienia z dn.26.01.2006r. PM/436-1/06 , jak i treść wniosku Wydawnictwa '..............' nie wskazuje , czy z tytułu wniesienia lub podwyższenia kapitału zakładowego Diecezja ...........spełnia wszystkie warunki zwolnienia podmiotowego, wynikające z art.8 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych .

Z tego względu Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku , w trybie art.14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej , dokonuje zmiany przedmiotowego postanowienia , stwierdzając , że w sprawie będzie miało zastosowanie odliczenie od podstawy opodatkowania przewidziane w art.6 ust.9 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych , jeżeli w całym roku podatkowym poprzedzającym rok , w którym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych , dochody Diecezji ........- osoby prawnej , której celem statutowym jest działalność w zakresie kultu religijnego - korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego , a przedmiotem zbycia nie będzie składnik przedsiębiorstwa prowadzonego przez Diecezję.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika