pytanie dot. zastosowania zwolnienia od podatku VAT nieodpłatnych świadczeń okolicznościowych na (...)

pytanie dot. zastosowania zwolnienia od podatku VAT nieodpłatnych świadczeń okolicznościowych na rzecz pracowników sfinansowanych z ZFŚS

Odpowiadając na pismo nr z dnia 26 marca 2004r., uzupełnione pismem z dnia 23 kwietnia 2004r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu, działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje zakupu gotowych paczek żywnościowych na święta dla pracowników. Zakup ten będzie w całości sfinansowany ze środków ZFŚS. Zdaniem Strony rozliczenie faktury za paczki następuje przez obciążenie ZFŚS w 100% bez rozliczania podatku VAT jako naliczonego, a przez to i należnego. Zdaniem Strony przepis § 67 ust. 1 pkt 1 lit. 1 rozporządzenia wskazywałby na rozliczenie paczek fakturą wewnętrzną i na zastosowanie zwolnienia towarów i usług wtedy, gdyby przekazanie tych paczek nastąpiło z produkcji Spółki na rzecz jej pracowników i ich rodzin. Zdaniem Strony nie ma potrzeby rozliczania paczek świątecznych w deklaracji VAT-7 jako sprzedaży zwolnionej z całymi konsekwencjami dla podatku naliczonego według art. 20 ust. 1, 3 ustawy o podatku VAT.
Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste ... a także zatrudnionych przez niego pracowników ... Zgodnie z art. 32 ust. 4 tej ustawy w przypadku wykonania tej czynności wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany miesiąc podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą wszystkie czynności dokonane w tym miesiącu. Przepis § 67 ust. 1 pkt 1 lit. i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) stanowi, że zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi związane z wypoczynkiem oraz nieodpłatne świadczenia okolicznościowe, świadczone przez zakłady pracy na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych osób, jeżeli te usługi i świadczenia są finansowane co najmniej w 30% z funduszy specjalnych, tworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Jeżeli więc wydanie towarów dla pracowników nastąpiło np. z okazji świąt lub innej przyczyny, która nadaje świadczeniu charakter okolicznościowy, i jednocześnie gdy wydane towary zostały w co najmniej 30% sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wówczas wydanie tych towarów pracownikom będzie zwolnione z podatku VAT. Konsekwencją zwolnienia od podatku VAT powyższych nieodpłatnych świadczeń okolicznościowych jest zadeklarowanie w wartościach brutto nieodpłatnych świadczeń jako czynności zwolnionych od VAT w deklaracji VAT-7 za okres, w którym podatnik je przekazał, oraz brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towarów przeznaczonych na nieodpłatne świadczenia okolicznościowe przy uwzględnieniu przepisów art. 20 ustawy o podatku VAT.

Porady prawne

Uwzględniając obowiązujące przepisy prawa oraz stan faktyczny zawarty w pismach z dnia 26 marca 2004r. i 23 kwietnia 2004r. tut. organ stwierdza, że przedstawione przez Stronę stanowisko w przedmiotowej sprawie nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika