Dotyczy sposobu kwalifikacji nieruchomości (obiekt sportowy, ale nie zadaszony) do stawki podatku od (...)

Dotyczy sposobu kwalifikacji nieruchomości (obiekt sportowy, ale nie zadaszony) do stawki podatku od nieruchomości.

P O S T A N O W I E N I E :

Wójt Gminy Lubicz działając na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.07.2005r.) o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w kwestii stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości uregulowanego w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002r. Nr 9 poz. 4 ze zm.)

Porady prawne

u z n a j e s t a n o w i s k o w n i o s k o d a w c y j a k o p r a w i d ł o w e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że: ? ?Podatnik na terenie nieruchomości posiada zespół trzech hal tenisowych na podkładzie betonowym, które są zadaszone w sposób nie mający charakteru stałego (folia PCV). Należy podkreślić, że nie jest to zadaszenie stałe, czyli, że nie ma można stwierdzić, że jest to dach w rozumieniu przepisów Prawa Budowlanego. Wątpliwości budzi więc sposób kwalifikacji tych nieruchomości do stawki podatku od nieruchomości, ponieważ jest to obiekt sportowy, ale nie zadaszony. ?? Podatnik przedstawił swoje stanowisko , jego zdaniem ? ? posiadany obiekt sportowy tj. zespół trzech hal tenisowych na podkładzie betonowym, należy traktować jako budowlę, związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie jest możliwe zakwalifikowanie tego obiektu jako budynku, ponieważ obiekt ten nie spełnia podstawowych kryteriów, które są wymagane w celu uznania obiektu za budynek, wynikających z definicji ustawowej. Obiekt nie posiada fundamentów oraz dachu. Z tego też tytułu obiekt ten nie może zostać zakwalifikowany jako budynek, więc powinna zostać zastosowana stawka podatku od nieruchomości za budowlę związaną z działalnością gospodarczą??

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i obowiązującego stanu prawnego Wójt Gminy Lubicz wyjaśnia co następuje :

- ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002r. Nr 9 poz. 84 ze zm.) definiuje pojęcie ?budynku? dla celów podatkowych. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 w/w ustawy za budynek uważa się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Przepis ten odsyła do przepisów prawa budowlanego (ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Dz. U. z 2003r. Nr 207 poz. 2016) które w art. .3 pkt 2 zawierają definicję budynku. Jej treść odpowiada definicji zawartej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Przedstawiony przez wnioskodawcę obiekt sportowy nie posiada cech odpowiadających budynkowi, zatem na gruncie ustawy podatkowej nie można uznać go za budynek.

W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zdefiniowano pojęcie budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Jest nią, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 tejże ustawy, obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Budowlą są zatem zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207 poz. 2016) takie obiekty jak : lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, tunele, przepusty techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolnostojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacyjne), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki wolno stojące, instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. W wyliczeniu zawartym w w/w przepisie znajdują się budowle sportowe, do których niewątpliwie zaliczyć należy zespół hal tenisowych będących własnością wnioskodawcy.

Wnioskodawca ? jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w związku z tym przedmiotowe budowle są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dla budowli lub ich części stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych ? ich wartość z dnia 1 stycznia roku w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Wobec powyższego należało postanowić jak w sentencji.

Na postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty otrzymania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Wójta Gminy Lubicz.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika