Czy można zaliczyć w całości jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów poniesione wydatki na (...)

Czy można zaliczyć w całości jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów poniesione wydatki na oznakowanie pionowe i poziome przy włączeniu stacji paliw do drogi krajowej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie
postanawiam:
uznać stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku za zgodne z przepisami prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 03.01.2007 r. wspólnicy Spółki Jawnej zwrócili się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na oznakowanie pionowe i poziome przy włączeniu stacji paliw do drogi krajowej E17.
Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wypełniając dyspozycje art. 14 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.

Porady prawne

Opisany stan faktyczny w niniejszej sprawie przedstawia się następująco:
W związku z trudną sytuacją finansową spółki wspólnicy zmuszeni byli do sprzedaży stacji paliw. Warunkiem sprzedaży było przede wszystkim uregulowanie stanu prawnego dotyczącego włączenia wjazdu i wyjazdu stacji paliw do drogi krajowej E17. Spełnieniem tych warunków było dostosowanie sie do klauzuli rozpatrzenia projektu organizacji ruchu wydanej przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dnia 06.09.2005 r. W przypadku nie wykonania tej klauzuli, na teren stacji paliw nie byłoby wjazdu dla samochodów jadących od strony Y /zablokowany lewoskręt/, na co kupujący nie chciał się zgodzić. Ponadto, gdyby stacja paliw nie została sprzedana, to zablokowany lewoskręt od strony Y naraziłby spółkę na znaczne straty i spadek obrotów.
Wątpliwości wspólników budzi możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na oznakowanie pionowe i poziome przy włączeniu stacji paliw do drogi krajowej E17. Według oceny wspólników poniesione wydatki podlegają w całości zaliczeniu jednorazowo w koszty podatkowe.
Do wniosku załączono kserokopie: faktury VAT z dnia 13.09.2006 r. za wykonane oznakowanie pionowe i poziome przy włączeniu stacji paliw do drogi E17, klauzulę z dnia 06.09.2005 r. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, fragment umowy sprzedaży oraz artykuł wskazujący na wyjaśnienie Ministerstwa Finansów z dnia 14.07.2006 r. nr DD6-8213-43/WK/06-249.
Zgodnie z przepisem art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby wydatek można było uznać za koszt podatkowy, to między nim a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy. O związku takim można mówić, gdy wydatek bezpośrednio wpływa na osiągnięcie konkretnego przychodu.
W niniejszej sprawie, poniesiony wydatek na oznakowanie pionowe i poziome przy włączeniu stacji paliw do drogi krajowej i umożliwienie skrętu na stację jadącym od strony Y (lewoskręt) niewątpliwie można powiązać z konkretnym przychodem. Jest to wydatek, który bezpośrednio pozostaje w związku gospodarczym z przychodem. Ponieważ wydatek ten nie jest wymieniony w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym, a pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowi koszt uzyskania przychodów.
Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte w powołanym na wstępie wniosku jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.
Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika