Czy dochód osiągany z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie Sądu (który potrąca zaliczki na (...)

Czy dochód osiągany z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie Sądu (który potrąca zaliczki na podatek dochodowy na podstawie art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE
Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz 60 z 2005 r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.04.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie,
postanawiam:
- uznać Pana stanowisko zawarte we wniosku za zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.
UZASADNIENIE
Powołanym w sentencji wnioskiem z dnia 10.04.2007 r. wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego w trybie przepisów art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedmiotem wniosku jest zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskiwanych z wykonywanych czynności adwokata na zlecenie sądu.
Pana zdaniem, dochód osiągany z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie Sądu (który potrąca zaliczki na podatek dochodowy na podstawie art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, ponieważ w innym wypadku nastąpi podwójne opodatkowanie.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów jest m.in. działalność wykonywana osobiście, za którą w myśl przepisu art. 13 pkt 6 uważa się ?przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9?.
Pozarolniczą działalnością gospodarczą, zgodnie z przepisami art. 5a pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest działalność zarobkowa, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Wyłączenie to obejmuje także źródło przychodów wyszczególnione w pkt 2, jakim jest działalność wykonywana osobiście, określona w art. 13 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego, przychody jakie uzyskują osoby z tytułu wykonywania funkcji biegłego, tłumacza przysięgłego lub adwokata, na zlecenie sądu, należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc odrębnego źródła przychodów niż działalność gospodarcza.

Biorąc pod uwagę powyższe, sąd jako płatnik ma obowiązek określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Jednocześnie podatnik osiągający przedmiotowe dochody obowiązany jest wykazać je w zeznaniu rocznym, wraz z innymi dochodami uzyskanymi w roku podatkowym.
Zatem stanowisko Pana wyrażone we wniosku w sprawie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie uzyskiwanych przez Pana przychodów w zakresie zleconych czynności przez Sąd jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa podatkowego.
Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji.
Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika