Czy otrzymywane dotacje samorządowe można uznać za zwolnione od podatku dochodowego i jednocześnie (...)

Czy otrzymywane dotacje samorządowe można uznać za zwolnione od podatku dochodowego i jednocześnie pokrywane dotacją koszty za niestanowiące kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie
postanawiam:
- uznać stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku za zgodne z przepisami prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 28.06.2007 r. wspólnicy Spółki cywilnej zwrócili się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej otrzymywanych dotacji samorządowych udzielanych prowadzonej przez wspólników szkole niepublicznej.
Zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wypełniając dyspozycje art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, stanowisko zawarte we wniosku uznaję za prawidłowe.
Stan faktyczny w niniejszej sprawie wspólnicy przedstawili następująco:Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą w ramach Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Szkoła ta jest szkołą niepubliczną, ale w całości utrzymuje się z dotacji samorządowych. Dotacją pokrywane są wszelkie koszty związane z prowadzeniem szkoły. Spółka prowadzi działalność na zasadach ogólnych i prowadzona jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów. Dotychczas otrzymywane dotacje były księgowane jako przychód i jako takie były opodatkowane po odliczeniu poniesionych kosztów. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (po dokonanych zmianach od 1 stycznia 2007 r.) ?Wolne od podatku dochodowego są (...) dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego?.
Przedmiotem wniosku jest pytanie:
- czy otrzymywane dotacje można uznać za zwolnione od podatku dochodowego i jednocześnie pokrywane dotacją koszty za niestanowiące kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
Zdaniem wspólników, otrzymywane dotacje są zwolnione od podatku dochodowego i wspólnicy spółki cywilnej prowadzącej szkołę utrzymywaną z dotacji nie powinni z tego tytułu wykazywać dochodów podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W świetle art. 14 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Natomiast z obowiązującego od 1 stycznia 2007 r. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Art. 174 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.) stanowi, iż z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje przedmiotowe również innym podmiotom niż wymienione w ust. 1, o ile tak stanowią odrębne przepisy. Taką sytuację przewiduje między innymi art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (jednolity tekst Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn.zm.), w myśl którego niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne o uprawnieniach szkół publicznych, w tym z oddziałami integracyjnymi, otrzymują dotacje z budżetu powiatu. Przyjmując zatem, że otrzymywane dotacje spełniają wymogi definicji ,,dotacji' zawartej w ustawie o finansach publicznych, należy stwierdzić, że otrzymywane przez wspólników dotacje samorządowe na rzecz szkoły niepublicznej są wolne od podatku dochodowego. Pamiętać jednak należy, iż wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dotacji zwolnionych od podatku dochodowego na podstawie cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów, co wynika z treści art. 23 ust. 1 pkt 56 cytowanej ustawy. Stosownie do tego przepisu; nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129.
Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte w powołanym na wstępie wniosku jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.
Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika