Czy wartość skradzionch towarów handlowych stanowi koszt uzyskania przychodów?

Czy wartość skradzionch towarów handlowych stanowi koszt uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 14.06.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia.

Pytanie: Czy wartość skradzionych towarów handlowych stanowi koszt uzyskania przychodów?
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W wyżej przywołanym art. 23 ustawodawca nie wymienił strat w środkach obrotowych.

Porady prawne

Straty w środkach obrotowych, jakimi są towary handlowe i materiały, spowodowane zdarzeniami losowymi takimi jak pożar czy kradzież w linii orzecznictwa podatkowego uznawane są za koszt uzyskania przychodu. Oczywiście, fakt dokonania włamania i w wyniku tegoż poniesienia straty, powinien być należycie udokumentowany pomimo, iż nie wynika to wprost z obowiązujących przepisów. Jednakże wniosek ten wypływa z faktu, że straty ? jako zdarzenia mające wpływ na prowadzoną działalność ? powinny być ewidencjonowane w księgach na podstawie stosownych dokumentów księgowych. Jak należy sądzić, dokumenty księgowe sporządzone po stwierdzeniu powstania szkody powinny określać nie tylko wysokość straty, ale również wszystkie okoliczności z nią związane. Również podkreślić należy, iż u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, wartość towarów handlowych odnoszona jest w koszty działalności w momencie zakupu. Dlatego też w przypadku zaistnienia straty w towarach handlowych uznanie ich wartości za koszt podatkowy sprowadza się do przeksięgowania kwot wcześniej zaliczonych do kosztów, z jednej pozycji kosztów (tj. z zakupów - kolumna 10) do innej ich pozycji (tj. do pozostałych wydatków ? kolumna 14).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika