Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej (...)

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych nabytych przed dniem 01.01.1995 r. lecz nie zaliczonych do środków trwałych ?

W przedmiotowym piśmie informuje Pan, iż w 1994 r. nabył Pan prawo wieczystego użytkowania działki wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami warsztatowym, magazynowym oraz administracyjnym, które od 1995 r. zostały w części wydzierżawione.Równocześnie wyjaśnia Pan, iż przedmiotowe budynki były odnawiane oraz remontowane.Remontowane były także drogi i place.Z pisma wynika także, iż dopiero w sierpniu 2003 r. (po uprzednim dokonaniu wyceny budynków użytkowych oraz obiektów pomocniczych tj. ogrodzenia, oświetlenia oraz placów i dróg) wprowadził Pan ww. składniki majątkowe do ewidencji środków trwałych i zaliczył w koszty odpisy amortyzacyjne.

W myśl art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a do 22o, z uwzględnieniem art. 23 przedmiotowej ustawy.Zgodnie z art. 22a ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt l, zwane środkami trwałymi.
Przepis art. 22c ustawy wyłącza możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych m.in. od gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów.W myśl art. 22d ust. 2 ww. ustawy składniki majątku, o których mowa w art. 22a - 22c (z wyłączeniem składników wymienionych w ust. l) wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. l pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Przepis ten stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od ujawnionych środków trwałych nie objętych dotychczas ewidencją - począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji.Jednak na mocy art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli przed dniem l stycznia 1995 r. zostały nabyte lecz nie zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym, z uwagi na fakt, iż wymienione przez Pana w piśmie składniki majątkowe zostały nabyte w 1994 r. a więc przed l stycznia 1995 r. brak jest podstaw do zaliczania w koszty uzyskania przychodów z tytułu dzierżawy odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych składników.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika