Czy sprzedaż wierzytelności własnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Czy sprzedaż wierzytelności własnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 05.04.2005r., który wpłynął w dniu 07.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Jak wynika z treści pisma, Spółka zawarła umowy sprzedaży wierzytelności własnych w celu ich dochodzenia przez osoby fizyczne. Według przedstawionego stanowiska czynność taka na mocy art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005r.) podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jako umowa sprzedaży praw majątkowych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 2 pkt 4 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego..

W przypadku, jeżeli z tytułu dokonania przedmiotowej czynności żadna ze stron nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, ani z niego zwolniona (dana czynność nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług), brak jest przesłanek do zastosowania art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Tak więc umowy opisane w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania od umowy sprzedaży praw majątkowych jest ich wartość rynkowa, zaś stawka wynosi 1% (art. 6 ust. 1 pkt. 1 lit c oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit b w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika