Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

10.2.2001

Jaka jest stawka podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia samochodu osobowego - nowego (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: P.O.III.415/7/03

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:P.O.III.415/7/03
Autor:Urząd Skarbowy w Międzychodzie
Słowa kluczowe: inwalida niepełnosprawność niepełnosprawność narządów ruchu samochód osobowy umowa kupna-sprzedaży
Kategoria:
Pytanie podatnika:Jaka jest stawka podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia samochodu osobowego - nowego lub używanego - przez osobę niepełnosprawną?

Zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne m.in. samochody osobowe, zaliczone w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

W przypadku zatem zakupu samochodu osobowego dokonanego przez osobę spełniającą powyższe kryteria, od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, nabywca objęty jest powyższym zwolnieniem, a obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej wg stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a cytowanej ustawy, obniżonej o 50% ciąży na stronie sprzedającej.

W sytuacji natomiast, gdy osoba niepełnosprawna dokonuje zakupu samochodu od osoby fizycznej lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą ? bez względu na to, czy jest to samochód nowy, czy używany ? taka umowa sprzedaży nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.05.2004r.

Zgodnie bowiem z tym przepisem nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.


Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 1
  • 9
  • 3
  • 2
  • 1
  • 2
  • osób
Zobacz ich opinie:
  • ulan.

    2014-04-15

    Nie miałam zaufania do wyjaśnienia mojej sprawy drogą internetową,jednak ryzyko opłaciło się bo zaoszczędziłam czas ,rozwiałam wszelkie wątpliwości,wiem jakie mam podjąć dalsze kroki i w razie problemów zwrócę się znowu do firmy po poradę.
  • Krzysztof Górecki

    2014-04-16

    Witam , jestem zadowolony z przygotowanej mi opinii , nie ukrywam że byłbym zainteresowany wykonaniem pisma procesowego jakim byłby pozew przeciwegzekucyjny . Proszę o o ewentualną wycenę tej usługi .Z góry serdecznie dziękuję
  • anna.lewińska

    2014-04-15

    Opinia napisana prostym, dostępnym dla przeciętnego obywatela językiem. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej porady. Podziękowanie dla autorów opinii.
  • marko55

    2014-03-31

    Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Krystyna G

    2014-03-20

    dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
  • Barbara Z.

    2014-03-25

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
  • Doris

    2014-03-27

    Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
  • teresa bielecka

    2014-03-25

    witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
  • Bogdan T.

    2014-03-24

    Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Janusz S.

    2014-03-10

    Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.

Porady prawne

  • Sprzedaż zagranicznego samochodu w Polsce

    Samochód osobowy z Holandii sprzedany przez osobę prywatną, został kupiony przez Polaka - osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. Kupujący chce od razu sprzedać (...)

  • PCC od kupna samochodu osobowego

    Samochód osobowy z Holandii sprzedany przez osobę prywatną, został kupiony przez Polaka - osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. Kupujący chce od razu sprzedać (...)

  • Stawka akcyzy za sprowadzone auto

    Ile wynosi stawka akcyzy od samochodu z Niemiec? Samochód mercedes klasa S poj. silnika 3 litry, rok produkcji 2007.

  • Ryczałt za 1 km przebiegu pojazdu

    Czy uległ podwyższeniu ryczałt za 1 km przebiegu samochodu dla rozliczeń z urzędem skarbowym? Ile wynosi na dzień dzisiejszy ryczałt za 1 km przebiegu samochodu o poj. (...)

  • Umowa darowizny a PCC

    Została zawarta umowa darowizny w wysokości 1/2 udziału we własności samochodu osobowego. Czy oprócz podatku od darowizn należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane