Strona zamierza złożyć do Sądu Gospodarczego wniosek o rejestrację zmiany formy prawnej ze spółki (...)

Strona zamierza złożyć do Sądu Gospodarczego wniosek o rejestrację zmiany formy prawnej ze spółki akcyjnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Numery Regon i NIP nie ulegną zmianie.W związku z powyższym zdaniem Strony należy sporządzić jedną deklarację VAT-7 za okres od pierwszego do ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiła rejestracja zmiany formy prawnej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku znak L. dz. 347/06 z dnia 27.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona zamierza złożyć do Sądu Gospodarczego wniosek o rejestrację zmiany formy prawnej ze spółki akcyjnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Numery Regon i NIP nie ulegną zmianie. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z art. 93a §1 ustawy Ordynacja podatkowa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
W związku z powyższym zdaniem Strony należy sporządzić jedną deklarację VAT-7 za okres od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiła rejestracja zmiany formy prawnej ujmując w rejestrach VAT zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług faktury wystawione na spółkę akcyjną i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zgodnie z art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług wystawione faktury dotyczące dostawy towarów i świadczenia usług.
Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1) przekształcenia innej osoby prawnej,
2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
W myśl art. 93d w/w ustawy Ordynacja podatkowa przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.
Artykuł 93e w/w ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż przepisy art. 93 - 93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, nie stanowią inaczej.
Zgodnie z treścią przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych przepisów ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej 'NIP'. W myśl o art. 12 ust. 1 w/w ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:
1) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobowa spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy.
2) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną handlową.
Biorąc powyższe pod uwagę spółka handlowa powstała w wyniku przekształenia wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług, których podmiotem była spółka przekształcona. Oznacza to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia spółki akcyjnej ma obowiązek rozliczenia podatku zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) poprzez złożenie jednej deklaracji podatkowej VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła rejestracja zmiany formy prawnej.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika