Czy do obrotu, którego przekroczenie zobowiązuje do rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej (...)

Czy do obrotu, którego przekroczenie zobowiązuje do rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej wlicza się przychód uzyskany z tytułu umowy za obsługę szatni? W ocenie Strony przychód z tytułu umowy za obsługę szatni uzyskany od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą nie powinien być uwzględniany przy obliczaniu przychodu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.10.2006 r. bez znaku uzupełnionego pismem z dnia 08.11. 2006 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

-ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Od września 2005 r. Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obsługi na zlecenie OSiR szatni na obiekcie Krytej Pływalni oraz sprzedaży prasy na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Obsługa szatni prowadzona jest na podstawie zawartej z OSiR umowy. Z tego tytułu Strona otrzymuje miesięcznie wynagrodzenie w wysokości określonej w umowie. Od 13 września 2006 r. Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wątpliwości Strony dotyczą tego czy do obrotu, którego przekroczenie zobowiązuje do rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej wlicza się przychód uzyskany z tytułu umowy za obsługę szatni. W ocenie Strony przychód z tytułu umowy za obsługę szatni uzyskany od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą nie powinien być uwzględniany przy obliczaniu przychodu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych.
W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Jednocześnie zgodnie z art. 111 ust. 7 pkt. 1 i 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375) zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.
Wobec powyższego z uwagi na fakt, iż zgodnie z w/w przepisem art. 111 ust. 1 ostawy o VAT obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej dotyczy sprzedaży na rzecz ściśle określonych podmiotów (osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), to dla określenia obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania należy uwzględniać tylko przychody z tytułu sprzedaży towarów i świadczenia usług na rzecz tych podmiotów.
Jednocześnie tut. Urząd informuje, że dokumenty złożone wraz z wnioskiem nie podlegały formalnej i merytorycznej ocenie.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika