Czy usługi świadczone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w ramach środka specjalnego (...)

Czy usługi świadczone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w ramach środka specjalnego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

W odpowiedzi na pismo z dnia 14.06.2004 r. znak E.3030/5/04 uprzejmie informuję:
Stosownie do art. 15 ust. 6 w/w ustawy nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Oznacza to, że czynności, w stosunku do których organy publiczne nie są traktowane jako podatnicy, to czynności wykonywane przez nie w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji państwowych, a także czynności, do których wykonywania umocowane są wyłącznie organy publiczne.
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) jest organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej kierującym działalnością powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w zakresie realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, które to zadania leżą w płaszczyźnie zadań nałożonych przepisami prawa. Tak więc w związku z ich realizacją, o ile nie są one wykonywane na podstawie umów cywilnoprawnych, Strona nie jest on traktowana jak podatnik podatku VAT.
Natomiast w zakresie wykonywania w ramach prowadzonych środków specjalnych odpłatnych usług badań, pomiarów i innych czynności nie wynikających z ustawowego nadzoru na zasadzie zlecania tych usług i za umownie ustalona zapłatą stacje sanitarno-epidemiologiczne są podatnikami podatku od towarów i usług.
Jak wynika z załączonej do pisma opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych świadczone w ramach środków specjalnych odpłatne usługi w zakresie:
- badań fizykochemicznych, bakteriologicznych i mikrobiologicznych środków spożywczych, wody do spożycia, badań diagnostycznych zlecanych przez placówki służby zdrowia (z zakresu bakteriologii, wirusologii i parazytologii lekarskiej), oceny skuteczności procesów sterylizacji i dezynfekcji, badań mikrobiologicznych w przypadku zagrożeń epidemiologicznych, przeprowadzanych na zlecenie podmiotów gospodarczych (nie opłacane z budżetu państwa) klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 74.30.11- 00.00 ?Usługi w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji?,
- nadań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy, pomiarów pól elektromagnetycznych, pomiarów skażeń promieniotwórczych, pomiarów hałasu (nie opłacane z budżetu państwa) klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 74.30.16- 00.00 ?Usługi w zakresie badań i analiz technicznych pozostałe?,
- szczepień ochronnych (nie opłacane z budżetu państwa) klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 85.1 ?Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego?.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 9 w/w załącznika nr 4 wymieniono ? PKWiU ex 85 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych.
W związku z tym świadczone przez Stronę w ramach prowadzonych środków specjalnych szczepienia ochronne korzystają ze zwolnienia od podatku. Pozostałe usługi świadczone odpłatnie w ramach prowadzonych środków specjalnych podlegają opodatkowaniu stawką 22% stosownie do treści art. 41 ust 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika